Siyasi görüşün yeterince seksi mi?

Siyasi görüşün yeterince seksi mi?
Siyasi görüşün yeterince seksi mi?
Halka istediğini vermek, zeka ve başarıdan daha fazlası anlamına geliyor.

Fiziksel çekicilik insanların duygularını, görüşlerini ve davranışlarını en fazla etkileyen unsurlardan biri. Bu görüşü test etmek için güzel kadınların ve yakışıklı erkeklerin şikayetlerini dinleyebilirsiniz. Neyse efendim, insanların en güzel yerlerinin kahverengi gözleri değil, siyasi görüşleri olduğu ortaya çıktı. En azından, Cornell, Binghamton ve Minnesota Üniversiteleri’nde çalışan bir grup araştırmacının hazırladığı yeni çalışma böyle diyor.

Leadership Quarterly dergisinde yayınlanan araştırmaya göre siyasi görüşlerimiz çekiciliğimizi doğrudan etkiliyor. Çoğu katılımcı desteklediği partinin üyelerini çekici buluyor; ancak diğer partilerin kadrolarına “eh işte” gözüyle bakıyor. Demokratların Başkan Obama’yı bir Cumhuriyetçiden daha çekici bulmasını ya da Sarah Palin’in Cumhuriyetçilere seksi gelmesini doğal karşılamanın zamanı geldi.

Araştırmacılar ABD’nin orta batı bölgesindeki seçmenlere aralarında Joe Biden, John McCain’in de olduğu 16 politikacının fotoğraflarını gösterdi. Katılımcılar politikacıları çekiciliklerine göre 1-9 puanlık bir skalada sıraladılar. Bir başka deyişle, “eh” seviyesinden “sen Allah’ın bir lütfusun” seviyesine doğru… Katılımcıların kendi partilerinin temsilcilerini diğerlerinden daha seksi bulduğu ortaya çıktı. Bu bilinçdışı önyargı, kendi partisini temsil edenleri tanıyanlar için geçerli: Daha önceki çalışmalarında fiziksel olmayan özelliklerin, çekiciliği etkilediğini bulan ve sonrasında bu araştırmayla devam eden Kevin Kniffin’in deyişiyle “Cumhuriyetçi tarzı ya da Demokrat ensesi diye bir şey yok.”

Çalışmanın ilginç sonuçlarından biri de partiniz sayesinde kusurlarınızın görmezden gelinebileceği… Türkiye bağlamında bir analiz yaparsak AKP seçmeni olan kadınlar, Recep Tayyip Erdoğan’ın sesi kısılsa dahi ona hayran olabilirler. Ya da gözlük, herhangi birinde şaka konusu olabilirken Ahmet Davutoğlu’nu çekici kılabilir.

Gerçek verilere dönersek, geçen yıl yapılan bir başka araştırma politikacıların, özellikle kadınların, her zaman iyi görünmek zorunda olduğunu ortaya koyuyor. Neden “özellikle” kadınlar? Çünkü medya kadın siyasetçileri çok daha sert ve zarar verici bir üslupla, üstelik sıklıkla, eleştiriyor. Siyasi anket uzmanı Celinda Lake’e göre kadın politikacılar ne kadar sade ve anti-frapan giyinseler de, her türlü durumda görünüşleri yüzünden aşağılanabiliyorlar.

Bu durum, seçmenlerin onları ciddiye almamasına sebep oluyor. Erkek siyasetçiler magazin malzemesi haline gelmiyor; ancak kadınların ciddiyetini ortadan kaldıran çok yönlü kültürel saldırı sona ermiyor. Michelle Obama’nın kaslı kolları, Hillary Clinton’ın at kuyrukları… Ve daha nice siyasetle ya da kadınların görüşleriyle, işleriyle, projeleriyle, başarılarıyla ilgili olmayan haber…

Özetle, dünyanın en ciddi işlerinden biri olan “siyasetçilik” de sonuç itibariyle sadece işinizi iyi yapmaktan, zekâdan ve başarıdan ibaret değil. Kime nasıl göründüğünüz de önemli…