Sosyal medyada yeterince "sosyal" misiniz?

Sosyal medyada yeterince "sosyal" misiniz?
Sosyal medyada yeterince "sosyal" misiniz?
Bir marka, ürün ya da hizmet hakkında sosyal medyada görüş belirtirken, tavsiye verirken 2 kere düşünüyoruz. Neden mi? İşte yanıtı...

İş arkadaşlarımız, çevremizde bulunan “uzaktan” arkadaşlar, tanıdıklar beğendiğimiz ürünü/hizmeti beğenmezse ne olur? Ya tartışma çıkarsa? Ya olumsuz bir yorum gelirse? İşte, bu gibi soruların yanıtından çekinen milyonlarca kullanıcı sosyal medya mecralarında diledikleri gibi kanaat liderliği yapmıyor olabilir.

Journal of Consumer Psychology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma sosyal medyada beğeni belirtmenin o kadar da kolay olmadığını gösteriyor. Imperial College, Cornell, Leeds, Marshall ve Melbourne Üniversitelerinin İşletme ve Pazarlama bölümlerinden araştırmacıların ortak yürüttüğü çalışma, çeşitli sosyal çevrelerden takipçisi ya da arkadaşı olan kullanıcıların bir ürünü, markayı ya da hizmeti övmeden önce 2 kere düşündüğünü ortaya koyuyor.

407 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler sırasında sosyal medyada utanç verici bir duruma düşmekten çekinenlerin bu sosyal baskı olmadığında, yani yüz yüze konuşurken, rahatladığı gözlemlenmiş.

Imperial College İşletme Bölümü araştırmacılarından Dr. Andreas Eisingerich’e göre: “Facebook gibi sosyal medya siteleri iletişim kurma ve bilgi paylaşma yöntemlerimizi kökten etkilemiş durumda. Ne var ki, raporumuza göre hizmet ve ürünlerle ilgili görüş belirtmek konusu, kullanıcıların rahatsız olduğu bir alan.”

Sosyal medya sitelerinde “rezil” olmaktan çekinen kullanıcıların birebir iletişim kurmak ve “tavsiye vermek” konusunda sıkıntısı yok. Hatta doğrudan sosyalleşebildikleri durumlarda ürün ve hizmet değerlendirmesi yapmaktan keyif alıyorlar.

Sosyal medya şirketleri ve pazarlamacıları tüketicilerin online sosyal riskler konusunda tekinsiz hissetmesini engelleyecek yöntemler geliştirebilir. Örneğin, sosyal ağınızın belli bir kısmıyla görüşlerinizi paylaşmanızı sağlayacak gizlilik ya da gruplama ayarları gibi…