Televizyonun kayıp kadınları

Televizyonun kayıp kadınları
Televizyonun kayıp kadınları
"Sektörde kadın olmak" konusunu ele alan yeni bir araştırmaya göre kadınlar, televizyon ve sinema sektöründe neredeyse kaybolmuş durumda...

Kadınlar televizyonda kamera önünde ve arkasında güç ve pozisyon kaybetmeye devam ediyorlar.

San Diego Devlet Üniversitesi TV ve Film Kadın Çalışmaları Merkezi’nin ve Boxed In’in hazırladığı yeni bir çalışmaya göre kadınlar 2013-14 döneminde yaratıcı ekiplerde, yönetmen koltuğunda, yazar ya da yapımcı olarak çalışanların %27’sini oluşturdular. Geçtiğimiz sezona göre %3.5 oranında gerileyen bu oran ne yazık ki sektördeki seksizmin ilerlediğini gösteriyor.

1997-2014 yılları arasında A&E, AMC, FX, History, TNT, USA, HBO, Showtime ve Netflix’te yayınlanan tüm dizilerin rastgele geçilmiş bir bölümünden yola çıkılarak hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre diyalogları olan kadın karakterlerin sayısında %2.3 oranında azalma oldu.

Programların %44’ü 4 ya da daha az kadın çalıştırırken bu oran erkekler için sadece %1.

Kadınlar seneler boyunca ekrandaki karakterler ya da kamera arkasındaki işçiler olarak yavaş da olsa artış gösteren bir grafik çizdiler. Kadın Merkezleri’nin yöneticisi Dr. Martha Lauzen’e diyor ki: “Bu ilerleme az olsa da gerçekti. Şimdi ise bir oyalanma sürecinde gibiyiz. Kadınların kamera arkasındaki başarıları, kamera önündeki kadar önemsenmiyor ne yazık ki.”

Kadın yapımcılar en büyük ilerlemeyi kaydeden grup olarak öne çıkıyor. 2013-14 sezonunda tüm yapımcı pozisyonlarının %43’ünde yer alan kadınlar geçtiğimiz sezona göre %13’lük artış göstermiş.

Öte yandan, yaratıcı ve yönetici pozisyonlarda alan kaybı söz konusu. Kadınlar bu sene, yaratıcı pozisyonlarda, geçtiğimiz sezona göre %17’lik bir düşüşle %20’lik paya sahip oluyorlar.

Kadın baş yapımcıların oranı da %15 oranında azalarak %23’e düştü.

Kadın yazarlar sektörün en büyük darbe alanları… Yazma gücünün %25’ini oluşturan kadınlar, geçtiğimiz sezonda %51’lik paya sahipti.
Kadın görüntü yönetmenlerinin sayısı da %50’lik bir düşüşle %2’den %1’e geriledi.

Kadın yönetmen ve editörlerin daha verimli bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz. Yönetmenlik alanında %7.7’lik artış gösteren kadın sayısı sektörel olarak %13’e ulaşırken editörlük pozisyonlarında da %5.9’luk artışla %17’ye yükselme gerçekleşti.


  ETİKETLER:

  TNT

  ,

  Kadın

  ,

  yazar

  ,

  sezon

  ,

  film

  ,

  Diego

  ,

  hbo