Türk gençliği "aile kuzusu" mu?

Türk gençliği "aile kuzusu" mu?
Türk gençliği "aile kuzusu" mu?
Ipsos tarafından hazırlanan Gençleri Anlama Kılavuzu 2014'ün verilerine göre 17-24 yaş arası 2259 gencin yarısından fazlası ailesiyle yaşıyor.

Kültür ve gelenekler, gençlerin kendi ayakları üzerinde durma alışkanlıklarını da etkiliyor. Kimi ülkelerde, örneğin İngiltere 'de, 18 yaşından sonra aile evinde bile kira vermek zorunda kalırken Türkiye 'de 30 yaşında da olsanız anneniz peşinizden yemekle kovalayabiliyor. Öte yandan, gençlerin aile yanında yaşamaya devam sebebi sadece "bulaşığım, çamaşırım yıkanıyor" değil.

Ipsos tarafından iki yılda bir hazırlanan Türkiye'yi Anlama Kılavuzu kapsamında hazırlanan Gençleri Anlama Kılavuzu'nda 17-24 yaş arasındaki 2259 bekar gencin yanıtları değerlendirildi. Sonuç: Gençlerin çoğu ailesi ile yaşıyor.

Gençlerin yarısından fazlası sevdiği için ya da aile ile yaşam kolay olduğunu için bu yaşam şeklini seçiyor. %15'lik kesim ise maddi olanaksızlıklar sebebiyle baba ocağından ayrılamıyor. Kadınlarla ilgili durum ise ne yazık ki, yine iç karartıcı. Kadın katılımcıların dörtte biri "izin alamadığı" için aileyle yaşamaya devam ediyor.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  kira

  ,

  kültür