Türkiye mutsuz, Latin Amerika ve Avrupa rahat

Türkiye mutsuz, Latin Amerika ve Avrupa rahat
Türkiye mutsuz, Latin Amerika ve Avrupa rahat
Her gün bir şey öğrenmek, sağlıklı yaşamak, enerjiyle dolmak, para sıkıntısı çekmemek, üretken hissetmek... Gallup araştırdı, Türkiye bu sorularda sınıfta kaldı.

Gallup-Healthways Global Well-Being Index 2013’ün sonuçlarına göre dünyada her 6 yetişkinden biri 5 farklı kriterden en az birine göre “daha iyiye gidiyor”.

Her gün yapmak istediklerini yapmak, ilginç bir şey öğrenmek ya da üretmek “amaç”, hayatınızdaki birinin sizi sağlıklı yaşamaya motive etmesi, arkadaşlarınızın ve ailenizin size enerji vermesi “sosyal”, yapmak istediklerinize yetecek kadar paranızın olması ya da son 7 gün içinde parayla ilgili endişe yaşamış olmanız “finansal”, yaşadığınız bölgenin sizin için biçilmiş kaftan olması, son 12 ay içinde komşularınızla birlikte bölgeyi güzelleştirmeye yönelik çalışmalara girişmiş olmanız “komünite” ve son 7 gün içinde aktif ve üretken hissetmiş olmanızla sağlığınızın iyi durumda olması da “fiziksel” kriterleri meydana getiren unsurlar.

Sonuçlar analiz edilirken kullanılan parametreler ise şöyle: “İyiye gitmek”, yani güçlü ve tutarlı bir ilerleme; “mücadele etmek”, yani mütevazi ya da az tutarlı bir yaşam; ve son olarak “acı çekmek”, yani “batsın bu dünya” kıvamını yakalamış olmak…

ABD ’de amaç, sosyal, finansal, komünite ve fiziksel olmak üzere 5 kriterden 3 ya da 4 tanesinde ortalama %33 oranında bir “iyileşme” söz konusu iken sahra altı Afrika’da %9’luk bir iyiye gidiş ölçümleniyor.

Türkiye tüm kriterler irdelendiğinde en düşük puanlara erişen 10 ülke arasında.

Fiziksel anlamda iyiye gidişin %13 olduğu ülkemiz, Uganda, Afganistan, Litvanya, Suriye ve Ukrayna ile benzer durumda.

Komünitelerinin iyiliği için çalışan yetişkinler, diğer kriterlere göre daha fazla. 135 ülkeden seçilen 133.000 bireyin katıldığı ve alt yaş sınırı 15 olan araştırmaya göre üç ya da dört kriterde iyiye giden katılımcı oranı sadece %17. 


Latin Amerika ve Avrupa “rahat” yaşıyor

Latin Amerika’daki vatandaşlar genelde hayatın olumlu taraflarına odaklanan kültürlerinin de etkisiyle, bu tarz anketlerin şampiyonları oluveriyorlar. Panama hem kendi bölgesinin hem de dünyanın en “iyi hisseden” ülkesi olarak öne çıkıyor. katılımcıların %61’inin üç ya da dört kriterde birden “iyi hissettiği” Panama’nın, devlet ve ulus yapısındaki düzenlemelerin olumlu etkileri inkar edilemez.

İsveç finansal kritere göre en “iyi hisseden” ülke olarak %72’lik oranla öne çıkıyor. Avusturya’da bu oran %64, Hollanda’da ise %56. Söz konusu neşe ise Latin Amerika’dan, para ise Avrupa’dan şaşmamak lazım gibi görünüyor.

ABD ve Avrupa dışında kriterlere göre en iyi 10 arasında bulunan o kadar az ülke var ki… Bahreyn finans kriterine göre %48, Suudi Arabistan komünite kriterine göre %43, Malta sosyal kriterine göre %47 ve Sri Lanka komünite kriterine göre %50 oranına ulaşarak ABD ve Avrupa dışında da refah yaşanabildiğini gösteriyor.

Sahra altı Afrika’nın üç ya da daha fazla kritere göre iyi durumda olma ihtimali sadece %9. Afganistan ve Suriye, Orta Doğu’da mutsuzluk ve rahatsızlık konusunda başı çekiyor. Afganistan “kötüye gidişin” %75 oranına eriştiği ülke olarak ne yazık ki siyasi konjonktürün bedelini ödüyor gibi görünüyor.