Türkiye'nin favori ülkesi Türkiye

Türkiye'nin favori ülkesi Türkiye
Türkiye'nin favori ülkesi Türkiye
Türkiye ABD'den, AB'den, Suudi Arabistan'dan, İran'dan, Rusya'dan, Brezilya'dan hoşlanmıyor.

Suriye- Türkiye sınırında yaşanan hava saldırıları, Türkiye’nin ABD ile sürdürmekte olduğu 60 senelik ittifak hakkında sorulara yol açtı. Sınırda yaşananlardan önce de Türkiye vatandaşlarının ABD’ye dair görüşleri değişmeye başlamıştı.

Son 10 yıl içinde Türkiye’nin eski dostlarına, dost olmak istediği Avrupa Birliğine ve komşularına bakış açısında ciddi değişimler yaşandı ve PEW Araştırma Merkezi’nin Küresel Yaklaşımlar Anketi de bu değişimigözler önüne seriyor.

11 Eylül saldırıları sonrasında her 10 kişiden 3’ünün ABD karşıtı görüşler sergilemeye başladığı gözlemlenirken, Türkiye’nin ABD karşıtlığı Irak Savaşı ile ayyuka çıktı. 2003 yılında Türkiye’nin %83’ü ABD ile ilgili olumsuz görüşlere sahipti.

Yabancı güçlere olan antipatik yaklaşımlar ABD ile sınırlı değil. Vatandaşların yaklaşık %67’si Avrupa Birliği, Çin, Brezilya, Rusya, İran ve İsrail ile ilgili de olumsuz görüşlere sahip. Suudi Arabistan da din kardeşliği dinlemeden nasibini alıyor. Türkiye, Suudi Arabistan hakkında %53 oranında olumsuz görüşlere sahip. Yine de, %26’lık olumlu görüş oranıyla en “sevilen” arkadaş olarak öne çıkıyor.NATO’yu sevmeyen kitle ise %70 oranında. Türkiye’nin kendinden başka dostu olmadığına inandığını ortaya koyan bu araştırmayı destekleyen başka bir araştırmaya göre Türkiye kendini %78 seviyor.

Radikal grupları ve yöntemlerini de reddeden Türkiye vatandaşları El Kaide’ye dair olumsuz görüşleri olan vatandaşların oranı %85. Hamas %80, Hizbullah da %85…

İntihar bombacıları ve diğer şiddet formları hakkında %58’lik kesimin görüşü şu doğrultuda: Masum vatandaşları, sivilleri hedef alan bu gibi kanlı suçlar asla aklanamaz.

%53 dünyadaki yabancı güçlerden hoşlanmıyor ama Türkiye yine de AB’ye girmek, ABD ile iyi ilişkilere sahip olmak ve İslam kardeşliğini de korumak istiyor.