Türkiye'nin göçmenleri nerelerden geliyor?

Türkiye'nin göçmenleri nerelerden geliyor?
Türkiye'nin göçmenleri nerelerden geliyor?
En fazla göçmen çeşitliliği İngiltere'de. Kongo ve Nijer hemen hemen hiç göç almıyor. Ya Türkiye? Türkiye'de en fazla Bulgaristan'dan göçmen var.

İnsanlar 60.000 yıl önce Afrika kıtasından çıktıklarından beri gezegenin bir yerinden başka bir yerine kitleler, topluluklar ya da gruplar halinde göç ediyorlar. Doğduğu toprakların dışında yaşayan insan sayısında dikkat çekici bir değişiklik olmasa da dünyanın artan nüfusu, göçmen nüfusunun da arttığının kanıtı niteliğinde.

Uluslararası göçmen kategorisine girmek için kendi doğduğunuz topraklarda yaşadığınız süreden 1 ya da daha fazla yıl boyunca başka bir ülkede yaşamış olmanız gerekiyor. BM’ye göre bazı istisnai durumlar da söz konusu, örneğin mülteci kamplarında doğan Filistinliler göçmen sınıfına dahil ediliyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Dağılımı verileri ve PEW Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına göre 2013 yılında Türkiye ’de yaşayan göçmenlerin uyrukları incelendiğinde ilk üçte Bulgaristan, Almanya ve Sırbistan kökenli bireyleri görüyoruz.

Bugün Türkiye’de yaşayan en az 2 milyon işsiz ve evsiz Suriye vatandaşının akıbeti henüz bu tabloya yansımış değil.

En fazla göçmen çeşitliliği olan ülke İngiltere… Herfindahl-Hirschman Endeksine göre İngiltere’de göçmen doğum çeşitliliği 100 üzerinden 97 iken, ABD ’de bu oran 91.

Fransızlar, diğer ülkelere göre göçmen olmayı en fazla sevenler olarak öne çıkıyor.

1990 ve 2013 yılları arasında Hindistan’da ya da Çin’de doğup toprakları dışında yaşayanların sayısı tam iki katına yükselirken İspanya’daki göçmen sayısı da bu yıllar arasında 1 milyondan 6 milyon’a çıktı.

Öte yandan Kongo ve Nijer gibi ülkeler kaynaklarının az ve yaşam koşullarının zor olması sebebiyle en az göçmene sahip ülkeler olarak listedeki yerlerini aldılar.


Diğer ülkelerin göçmen dağılımlarını incelemek için buradan interaktif haritaya ulaşabilirsiniz.