Türkiye'yi yaşanılır kılan mutfağı ve havası

Türkiye'yi yaşanılır kılan mutfağı ve havası
Türkiye'yi yaşanılır kılan mutfağı ve havası
HSBC'nin araştırmasına göre yurtdışında yaşamak ve çalışmak için en ideal ülke İsviçre. Türkiye ise yemekleriyle öne çıkıyor.

Cebiniz dolu, işiniz var, aileniz var ve kafanız rahat… Şirketiniz sizi hangi ülkeye göndersin istersiniz? Yurtdışında nerede çalışmak ve yaşamaktan keyif alırsınız? HSBC bir yabancının gönderilebileceği/gidebileceği en ideal ülkeyi araştırdı. 34 ülke kapsamında maaş, hayat kalitesi ve çocuk yetiştirmenin kolaylığı gibi kriterlere dayanarak bir sıralama yapıldı. Dünya ’nın en mutlu ülkesi olan İsviçre, yabancıların yaşaması için en uygun ülke de seçildi. Mısır ise sonuncu sırada… Türkiye İrlanda’nın gerisinde, Hollanda’nın ilerisinde 26. sırada yer alıyor.

100 ülkeden 9288 yabancı ile görüşüldü, ülke bazında 100’den fazla katılımcı varsa bulgular ankete dâhil edildi. İsviçre’nin güzel manzaraları, hava kirliliğinden uzak toprakları çocukların sağlıklı yetişmesi ve yetişkinlerin de mutlu olması için ideal koşulları oluşturuyor.

İsviçre’nin hemen arkasından Singapur ve Çin’in gelmesi Asya’nın gelişen ekonomilerinin gurbetçiler için çekicileşmeye başladığını gösteriyor. Fırsat ve ihtimaller insanları bu topraklara çekiyor. Şirketleri tarafından Asya ülkelerine gönderilen çalışanların yıllık geliri 200.000$’ı geçiyor ve %65’i atandıktan sonra daha iyi para kazandıklarını vurguluyor.

Sayılar söz konusu olduğunda Asya başarılı görünse de Çin çocuk yetiştirmek için en ideal 10 ülke arasında değil. Özellikle Pekin’de, yani Çin’in duman ve kaos dolu başkentinde yaşayanlar, hava kirliliğinin aileleri üzerindeki uzun dönem etkilerini şimdiden endişeyle merak etmekteler…

Türkiye tatil yapılacak ülke olarak bugüne kadar birçok yabancıyı kendine çekti, ancak zorlanmaktan hoşlanan yabancıların yaşam alanı olarak da öne çıkmayı başardı. Ülkenin doğal güzellikleri ve havası ilk iki tercih sebebi. Katılımcıların %82’si havaya hemen adapte olduklarını vurguluyor. Maceradan hoşlanan ve zorlanmayı seven yabancıların %38’i Türkiye’yi biraz da riskli olduğu için tercih ediyor. Dil öğrenmenin zor olduğunu düşünenler %78. Gittiği ülkenin dilini öğrenme ihtiyacının küresel ortalaması %58 iken, Türkiye’de yaşayanlar için bu oran %82’ye çıkıyor.

Dükkanları gezmek ve yerel ürünleri denemek en çok hoşa giden şeyler arasında. Üstelik katılımcılar, küresel ortalamaların üzerinde oranlarla toplu ve özel taşımanın, meyve sebze alışverişinin, kiranın, tekstilin ve ev eşyalarının daha ucuz olduğu konusunda hem fikir.
Türkiye’de çalışan bir yabancının sözlerinden alıntı yapalım: “Kültürü tanımak, yaşamı kolaylaştırıyor. Türkiye yaşamak ve çalışmak için harika bir ülke- ve yemekler de inanılmaz!”

Yerel kültüre adapte olmaktan ülke ekonomisinin tatmin ediciliğine kadar birçok farklı unsuru göz önünde bulunduran HSBC Expat raporunu derinlemesine incelemek istiyorsanız buraya tıklayın.