Uyku düzeni iş etiğini etkiliyor

Uyku düzeni iş etiğini etkiliyor
Uyku düzeni iş etiğini etkiliyor
Afyonunuz patlamadan doğru karar verebilir misiniz? Ya da uykunuzu almadan işe gittiğiniz günler verimli olduğunuz söylenebilir mi? Yeni bir araştırma bu soruların yanıtını arıyor.

Bugün söylediğimiz yalanlar, dün nasıl uyuduğumuzla ilgili olabilir.

Johns Hopkins, Foster School of Business ve McDonough School of Business üniversitelerinden araştırmacıların hazırladığı yeni bir çalışmaya göre erkenciler geceleri, gece kuşları da sabahları daha “etik dışı” davranabiliyor.

Bu yıl içinde Psychology Today dergisinde yayınlanacak çalışma, iyi ve kötü arasındaki ayrımın düşündüğümüz kadar keskin olmadığını gösteriyor. İş yerinde dürüstlüğü ve cana yakınlığı ile tanınan bir kişinin, aksi ve kötü davranışlar sergilemesinin sebebi bir gece önce uyumamış olması olabilir.

Araştırmacıların hazırladığı ilk çalışma, sabah davranışlarını gözlemlemek için tasarlanmış ve katılımcılar kendilerine verilen görevleri tamamladıklarında para ile ödüllendirilmişler. Gece kuşlarının tamamladıkları görev sayısı konusunda yalan söyleme sıklıklarının daha fazla olduğu gözlemlenmiş. İkinci çalışmada ise erken kalkan insanların gece görev tamamladıklarında yalan söyledikleri gözlemlenmiş.

Bu araştırma, her ne kadar anlaşılabilir bir gerçeğe dikkat çekse de aslında insanların farklı zaman dilimlerinde daha verimli olabildiklerini göstermesi açısından önem teşkil ediyor. Yöneticiler, gece kuşu çalışanlarından sabahları çok önemli kararlar almalarını beklerse, sonuç pek de doğru, net ve dürüst olmayabilir.


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  ,

  zaman