Yalnız kalacağıma elektroşok yerim!

Yalnız kalacağıma elektroşok yerim!
Yalnız kalacağıma elektroşok yerim!
Kendi başınıza derin düşüncelere dalıyorsunuz. Ne telefon var, ne televizyon. Eyvah! Düşünceler sizi ele geçirmeden elektroşok yiyip kendinize gelmelisiniz!

Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma insanların bir odada kendi düşünceleriyle oturmak yerine elektroşok yemeyi tercih edebileceğini gösteriyor.

Araştırma öncesinde katılımcılardan cep telefonları, müzik çalarları, saatleri ve çeşitli eşyaları, oyalanmalarına yarar düşüncesi ile alındı. Katılımcılar boş bir odada 10-20 dakika kadar oturacakları konusunda bilgilendirildi. Sonra, katılımcılara rastgele görseller gösterildi. Deneyin yürütüldüğü alanda katılımcılara elektroşok verecek bir düğme de hazır bekliyordu.

Araştırmacı Erin Westgate katılımcıların bu düğmeye deneme amaçlı bastıktan sonra para verilse dahi bir daha basmak istemeyeceklerini belirttiklerini ekliyor. Düğmenin ne kadar rahatsız edici olduğu da netleştikten sonra, katılımcılar kendi düşünceleriyle 10-20 dakika arasında baş başa kalmak üzere yalnız bırakıldılar. Kendilerini eğlendirecek keyifli düşüncelere dalmak yerine erkeklerin %70’i, kadınların ise %25’i ilk 12 dakika içinde elektroşok yemeyi göze aldılar.

Bu durumun doğurduğu ilk soru: Çevremizden, çevredeki insanlardan tamamen uzaklaşarak içimize dönmek biz insanlar için elektroşok yiyecek kadar zor mu? Düşünceleri ile dünyayı şekillendiren insanoğlunun, artık yalnızlıktan bir hastalık gibi kaçması, kendini kontrol etmek yerine kalabalığın içinde kaybolmayı tercih etmesi anlamına mı geliyor? Bu konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var gibi görünmekte...


  ETİKETLER:

  Müzik

  ,

  Para

  ,

  deneme