Yoksul bölgelerdeki suda tehlike!

Yoksul bölgelerdeki suda tehlike!
Yoksul bölgelerdeki suda tehlike!
Her sene 3.41 milyon insan sudan kaynaklanan sebeplerden ötürü hayatını kaybediyor. Oysa, sadece şişelenmiş suya giden bütçenin üçte biri ile suyla ilgili sorunları çözebiliriz.

Su yaşamın kaynağıdır. Dünyanın birçok bölgesinde ciddi iklim değişikliklerinin yaşandığı ve nem oranının neredeyse gözle görülür biçimde yükseldiği bu günlerde, susuz kalmanın ne kadar ciddi sonuçları olabileceğini görmek de kolaylaştı.

Blue Planet Network’ün verilerine göre her sene 3.41 milyon insan su, sağlık korumaya yönelik hatalar/eksikler ve hijyenden ötürü hayatını kaybediyor. Dünyadaki hastane yataklarının yarısı suyla ilgili hastalıklardan muzdarip insanlarla dolu. Üstelik güvenli suya ulaşabilmek teknik bir sorun değil. Bu, insanlığa, lojistiğe, bütçelendirmeye ve yeterliliğe dair bir sorun. Dünyanın bunu yapmak için parası var. Hatta şişelenmiş sulara harcadığımız paranın üçte biri ile herkesin ihtiyacı olan suya ulaşmasını sağlayacak programları başarıya ulaştırabiliriz.

Eğer su kaynaklarını, sağlık hizmetlerini ve kaynak yönetimini iyileştirebilirsek küresel hastalık yükünün %10’undan kurtulmamız da mümkün olabilir.

Centers for Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi) hangi ülkelerin musluk suyunun güvenilir olduğunu araştıran bir çalışma yaptı. Sonuçlar şöyle:

Ne yazık ki, en zengin ülkelerin suyu da en sağlıklı su olarak öne çıkıyor. Birileri yaşasın diye birilerinin ölmesine neredeyse doğal dediğimiz bu düzenin susuz topraklara dolu bir bardak uzattığı günleri görebilecek miyiz dersiniz?


  ETİKETLER:

  Zengin

  ,

  kaynak

  ,

  dolu