Kadınlar 20 Haziran'da sokakta

Kadınlar 20 Haziran'da sokakta
Kadınlar 20 Haziran'da sokakta
ne yazık ki kazanılmış hakların adım adım geri götürüldüğüne tanık oluyoruz. "Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum" diyen bir zihniyetle yönetiliyorduk. Bu nedenle, kurulacak yeni hükümetin bu sorunlara dikkatini çekmek istiyoruz. 20 Haziran'da tüm kadınları yürüyüşümüze davet ediyoruz.
Haber: NAZAN MOROĞLU (*) / Arşivi

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) olarak, 6 ay önce ülkemizde kadın haklarında geriye gidişe karşı farkındalık yaratmak ve Medeni Kanun ile kazanılan hakları bir kez daha hatırlatmak amacıyla "Medeni Kanunuma Sahip Çıkıyorum" imza kampanyasını başlattık.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, 1990’lı yıllarda da Medeni Kanun’un Aile Hukuku kurallarının kadın erkek eşitliğine uygun olarak değiştirilmesi için yine bir imza kampanyası açmış ve topladığımız 100.000’den fazla imzayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na götürmüştük.

Ancak, günümüzde ne yazık ki kazanılmış hakların adım adım geri götürüldüğüne tanık oluyoruz. “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen bir zihniyetle yönetiliyorduk. Bu nedenle, kurulacak yeni hükümetin özellikle bu sorunlara dikkatini çekmek ve kadın erkek eşitliği bir demokrasi meselesi olduğunu duyurmak istiyoruz.  

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak,

* Evlilik yaşı uygulansın, “çocuk" gelin olmasın, çocuklar eğitimden yoksun kalmasın,

* Tek eşlilik ve resmi nikah gibi hakların güvencesi Medeni Kanun yok sayılmasın,

* Laik hukuk devleti gözardı edildiğinde demokrasiden, kadın erkek eşitliğinden söz edilemez. Kadın erkek eşitliği bir demokrasi meselesidir,

* Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikah olmadan dini nikahı suç olmaktan çıkaran iptal kararını reddediyoruz, çünkü kadın ve çocuk haklarını ihlal edecek, 

dedik ve “Medeni Kanun’a Sahip Çıkıyorum” imza kampanyasında 1 Milyon imza hedefledik. Kampanyamız, hem bünyemizdeki kuruluşların katkısıyla toplanan imzalarla, hem de Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya araçlarında 1,5 milyon destek buldu.

20 Haziran Cumartesi günü kadınların taşıyacağı küfeler dolusu 1 milyondan fazla imza ile yürüyoruz… Şişli’deki Atatürk Müzesi’nin önünden başlayacak ve sanatçıların destek vereceği yürüyüşümüze tüm halkımız davetlidir.Kazanılmış haklarımızı korumak ve geliştirmek için,

Devrim yasamız Medeni Kanuna sahip çıkmak için,

El ele veriyoruz, mücadeleye devam diyoruz.

*İKKB Koordinatörü