Müzisyenlerle yolcuların arasına üniformalıları sokmayın!

Müzisyenlerle yolcuların arasına üniformalıları sokmayın!
Müzisyenlerle yolcuların arasına üniformalıları sokmayın!
Müzik yapan gençlerin güvenlik görevlisi, zabıta zoruyla engellenmeleri vapur kültürüne aykırı.
Haber: DERYA ACAR ERGÜÇ  / Arşivi

Vapur, İstanbul gibi trafiğin çok yoğun olduğu bir şehirde, toplu taşıma aracı olarak kullanılabilecek en keyifli alternatif. Aynı zamanda bir kültür; Boğazı geçerken çayını yudumlamak, simidini martılarla paylaşmak.

Bir de gençlerin yaptığı canlı müzik var ki, bu kültürün bir parçası olmaya aday…

Çok uzun zamandır vapur yolcusuyum. Daha çok akşam saatlerinde denk geldiğim bu arkadaşları dinleme şansına zaman zaman ulaşıyordum. Belli ki hepsi müzikle birebir ilgileniyor, hatta belki çoğu müzik öğrencisi. Ellerinde hep profesyonel müzik aletleri var.

Ancak ne yazıkki bir süredir bu genç arkadaşları göremiyordum. Gündüz akordiyon çalan insanlar, çocuklar oluyordu, hatta para da topluyorlardı ama gençler yoktu.

Sebebini, geçen akşam anladım; gençlerin vapurda müzik yapması artık yasaklanmış.

Cuma akşam vapuru biraz yol almıştı. Vapurun alt katında bir gencin gitarını kılıfından çıkarmasıyla birlikte, yanında güvenlik görevlisi belirdi ve onu engellemeye çalıştı.

Gencin müziğini yapması için ısrar ettik ama görevliye söylenen netti, Vapurda müzik yapmak yasak. Zaten çıkışta da Zabıta bekliyordu. Sonuçta gencin gitar çalmasına izin verilmedi.

Şöyle bir konuya bakarsak;? işin özü biraz karşılıklı anlayış ve hoşgörüden geçiyor. 

Bu gençler sadece müzik yapıp, harçlıklarını çıkartmaya çalışıyorlar?.

?En fazla yarım saat süren bu yolculuklarda zaten vapur içinde sadece bir alanda 2-3 şarkı ancak söyleyebiliyorlar. Elbette o an yorgun olup müzik dinlemek istemeyenler de olabilir, ama böyle bir durumda zaten müzik yapan gençlerin de çok ısrarcı olacağını düşünmüyorum.

Özetle güvenlik görevlisi, zabıta gibi bir unsur olmaksızın yolculara ve müzik yapan gençlere bırakılsa bu işin karşılıklı iletişimle sorun olmadan ilerleyebileceğine inanıyorum.?