Yurtdışı oylar ve HDP'nin barajı

Yurtdışı oylar ve HDP'nin barajı
Yurtdışı oylar ve HDP'nin barajı
Yurtdışı seçmenlerin HDP'nin barajı geçmesine katkı yapması için partinin bu kitleden yüzde 10'un üzerinde bir oy alması gerekiyor.
Haber: CEM BAŞLEVENT / Arşivi

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan azımsanmayacak sayıda T.C. vatandaşı var. Toplam seçmen sayısının yaklaşık yüzde 5’ine karşılık gelen bu kişilerin oylarının Haziran 2015 seçimlerini hangi partinin kazanacağını belirlemesi beklenmiyor, ancak HDP’nin yüzde 10 barajını aşıp aşamayacağının yurtdışından alacağı desteğe bağlı olması mümkün. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ın yurtdışından aldığı oylara bakılarak bu konuda tahminler yapmak ise mantıklı görünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışı katılım, katı bir şekilde uygulanan randevu sisteminin de etkisiyle, epeyce düşük kalmıştı. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerin yüzde 8’i dış temsilciliklerde, yüzde 11’i de gümrük kapılarında oy kullanmış ve toplam katılım oranı yüzde 19 olarak gerçekleşmişti. Selahattin Demirtaş’ın oy oranı dış temsilciliklerde yüzde 9,8, gümrük kapılarında yüzde 7,1 ve toplamda yüzde 8,3 idi. Gümrük kapılarında oy kullanımının daha yüksek olmasının bir sebebi, seçimin 10 Ağustos’ta yapılması ve yurtdışında yaşayan pek çok vatandaşın tatil için Türkiye ’ye geldiği bir döneme rastlamasıydı.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişiler Haziran 2015 seçiminde de 54 ülkedeki temsilciliklerde kurulacak sandıklarda ve gümrük kapılarında oy kullanabilecekler. 2014 sayılarına göre en çok seçmen Almanya’da yaşıyor. Toplam yurtdışı seçmenin yarısının kayıtlı olduğu Almanya’yı Fransa (%11), Hollanda (%9), Belçika (%5) ve Avusturya (%4) takip ediyor.

Aşağıdaki listede görüldüğü üzere Selahattin Demirtaş’ın geçen yıl en yüksek oranda oy aldığı 10 ülke arasında bu ülkelerden sadece Fransa var. Demirtaş’ın en çok oy aldığı bu 10 ülkede toplam yurtdışı seçmenin yüzde 19’u bulunurken, Erdoğan’ın en çok oy aldığı 10 ülkede toplam yurtdışı seçmenin yüzde 79’unun kayıtlı olması, tıpkı yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da AKP /Erdoğan’ın bir demografik avantaja sahip olduğunu düşündürüyor.

Yurtdışı seçmenlerin HDP’nin barajı geçmesine katkı yapması için partinin bu kitleden yüzde 10’un üzerinde bir oy alması gerekiyor. Bunu başarabilmek için özellikle Demirtaş’ın sadece yüzde 7,6 oy alabildiği Almanya’da iyi çalışmaları ve Kürt kökenli T.C. vatandaşı işçi sınıfının sandığa gitmesini sağlamaları gerekecek. Bu seçimde randevu sisteminin kaldırılmış olması, uzun zaman sonra ilk kez bir genel seçime parti olarak katılmanın yaratacağı heyecan ve seçimin en çok konuşulan meselesi haline gelen barajı aşma motivasyonu bu çabayı destekleyecek faktörler olacak gibi. Ve eğer Berlin ya da Münih ‘valiliği’ partinin propaganda etkinliklerini seçmenlere zorla oy verdirmeye yönelik olarak nitelendirip orduyu göreve çağırmazsa, bu şehirlerde renkli bir süreç yaşanacağa benziyor.

Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek oy aldığı 10 ülke: