'1.2 milyon Iraklı kurban'

ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'ta kalmayı, Irak'taki güçlerin komutanı General David Petraeus'un da takviye asker stratejisiyle mezheplerarası çatışmalarda ölü sayısının azaldığını savunmasına karşın...

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'ta kalmayı, Irak'taki güçlerin komutanı General David Petraeus'un da takviye asker stratejisiyle mezheplerarası çatışmalarda ölü sayısının azaldığını savunmasına karşın, Irak'taki sivil can kayıplarıyla ilgili bugüne değin en yüksek hesaplama yapıldı. Bush yönetimi işgalin başladığı Mart 2003'ten beri sivil kurbanları saymayı reddederken, Irak'ta pek çok araştırma yürüten Britanyalı kamuoyu yoklama şirketi ORB Iraklı kurban sayısının 1 milyonu geçtiğini hesap ettiğini duyurdu. ORB'un geçen ay 1461 Iraklı yetişkinle yaptığı araştırma, dört yılı geçen işgal sırasında ölenlerin sayısının 1.2 milyon olabileceğini ortaya koyuyor.
Yarısı ateşli silahla ölmüş
ORB, aynı çatı altında yaşayan Iraklılara '2003'ten beri çatışmalarda evinizden kaç kişi kurban gitti' sorusunu yöneltip, aldığı yanıtlarla Irak'taki 4 milyon 50 bin 597 ev üzerinde projeksiyon yaparak bu rakama ulaşmış. ORB, yanılma payının yüzde 2.4 olduğunu, 1.2 milyon kurbanın mantıklı bir rakam olduğunu söylüyor. Zira bulgular, Bağdat'ta her iki ev ahalisinden birinin, Irak çapındaki evlerden de yüzde 22'sinin işgale en az bir kurban verdiğini ortaya koyuyor. Kurbanların yüzde 48'i ateşli silahlarla, yüzde 20'si patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda, kalanlar da diğer patlamalarla ABD ordusunun bombardımanlarında ölmüş.
Geçen yıl da ünlü tıp dergisi Lancet, 'küme örneklemesi' yöntemiyle 20 Mayıs-10 Temmuz 2006 arasında 12 bin 801 kişinin yaşadığı 1849 evde yapılan anketlerden çıkan sonucu ülke geneline vurmak suretiyle işgal sonrası can kaybını 655 bin ölü olarak hesaplamıştı. Araştırmayı Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu'ndan bir ekip yürütmüş, açlık ve doğal felakete uğramış ülkelerdeki can kaybını hesaplamak için kullanılan bu yöntem için Columbia Üniversitesi uzmanları "Denenmiş ve doğru çıkmıştır" yorumunu yapmıştı. 2004'te, aynı ekip, savaşın ilk 18 ayındaki can kaybını 100 bin hesaplamıştı.
Oysa haftabaşında Petraeus, Kongresi'ye aralıktan beri Irak'ta mezheplerarası çatışmalarda ölenlerin sayısının yüzde 55, tüm sivil ölümlerinin de yüzde 50 oranında azaldığını iddia etti. Irak hükümeti ise, aralıkta 2 bin 75 olan sivil ölümlerinin ağustosta 1773'e düştüğünü, yani yüzde 15 azaldığını söyledi. (Los Angeles Times)