1 Mayıs'ın dönüşü muhteşem oldu

Soğuk Savaş sonrası heyecanından epey şey kaybeden 1 Mayıs gösterileri, küresel siyasi iklimdeki büyük değişime koşut olarak dün dünyanın dört yanında yoğun katılım çekti. Gösteriler genelde barışçı geçerken, Türkiye'nin yanı sıra Çin'in...

PEKİN/MOSKOVA - Soğuk Savaş sonrası heyecanından epey şey kaybeden 1 Mayıs gösterileri, küresel siyasi iklimdeki büyük değişime koşut olarak dün dünyanın dört yanında yoğun katılım çekti. Gösteriler genelde barışçı geçerken, Türkiye'nin yanı sıra Çin'in kumar cenneti Macau'da şiddetli çatışmalar yaşandığı haber ajanslarının başlıklarına yansıdı.
Çin: Steve Wynn, MGM Mirage ve Las Vegas Sands gibi dünyanın en zengin kumarhanelerini ağırlayan özerk bölge Macau'da şiddetli çatışmalar çıktı. Yakınlarda ciddi işçi sıkıntısının yaşanan bölgede nadir görülen gösteriye katılan 1000 işçi, kaçak işçilerle mücadele ve kumar gelirinden adil pay isterken, Pekin'in atadığı yöneticiyi istifaya çağırdı. Havaya ateş açan polis, biber gazı sıktığı kalabalığın üstüne köpekleri de saldı. Bir polis aracını çevirip ellerine geleni fırlatan göstericilerden bazıları coplanıp saçlarından yerlerde sürüklendi. 150 milyon Çinli ise bir haftalık tatilin başlaması nedeniyle seyahate çıkmakla meşguldü.
Putin'e eleştiri yok
Rusya: Moskova'dan Grozni'ye bir dizi kentte on binlerce kişi yürüdü. Daha fazla maaş talep eden kitleler, Devlet Başkanı Vladimir Putin'i eleştirmediğinden polis müdahalesi yaşanmadı. Moskova 25, Yakutiye 80 bin kişilik gösterilere sahne oldu. Komünist Parti'nin Moskova'daki 10 bin kişilik gösterisinde ise Putin eleştirildi.
Ukrayna: Kiev'de yüzlerce Komünist Parti üyesi Lenin anıtına yürüyüp Sovyet nostaljisi yaşarken, genç anarşistler gaz maskesi takıp alternatif gösteri yaptı.
ABD: Latin göçmenler Bush yönetiminin göçmen reformunu protesto etti. Los Angeles'ı 100 bin kişilik miting kilitlerken, New York, Chicago, Miami ve Phoenix de gösterilere sahne oldu.
Küba: Dokuz ay önce bağırsak ameliyatı geçiren Devlet Başkanı Fidel Castro, 1 Mayıs'ta halkın karşısına çıkma beklentisini karşılayamadı, ama 2 bin 150 kelimelik mesaj yayımlayarak, temiz enerji devrimi istedi. On binlerce Kübalı, 1 Mayıs'ı Havana'daki Devrim Meydanı'nda Castro'suz kutladı.
İran: Tahran'da bir stadyumda toplanan yüzlerce işçi, sokağa dökülmeye kalkışınca polis müdahalesiyle karşılaştı. Ahmedinecad hükümetini protesto eden işçiler, temsili bir tabut taşıyıp 'Meclis lafı bırak icraata bak' sloganları attı.
Japonya: Başkent Tokyo'da 42 bin kişinin katıldığı gösteride gelir dağılımı adaletsizliği eleştirildi.
Endonezya: Binlerce işçi kızıl bayraklarla yürüyüp hükümetin ülkeyi yerel işgücünü çokuluslu işletmelere açmasını protesto etti. Başkent Cakarta'da 30 bin polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.
Tayland: Başkent Bangkok'ta 10 bin işçi, eylülde darbe yapan orduyu tam demokrasiye çağırıp seçim istedi. Darbe sonrası işsizliğin tırmanması eleştirildi.
Güney Kore: Seul'de üniversite bölgesinde toplanan 7 bin kişi ABD'yle serbest ticaret anlaşmasını protesto ederken, 400 km. güneydoğudaki Çangvon'da Kuzey ve Güney Koreli işçiler 2 bin seyirci önünde dostluk maçı yaptı.
Singapur: Muhalefet lideri Çi Sun Juan ile kız kardeşi, yoksulluk ve ücret eşitsizliğine dikkat çekmek için küçük ada ülkesinin 150 kilometrelik çevresini 55 saatte dolaştı. Yeni zamla başbakanın maaşının 2 milyon dolara çıkıp Bush'u beşe katlayacağına dikkat çeken ikilinin tişörtünde 'Bakanların değil, işçilerin ücretini artırın' yazıyordu. Ülkede dörtten fazla kişinin birlikte yürümesi yasak.
Almanya, Avusturya: Alman sendikaları ülke çapında gösteriler düzenlerken, Berlin'de şiddete yönelen 68 gösterici gözaltına alındı. İki yıl önce 5 milyonun üzerinde olan işsiz sayısının 3 milyon 967 bine düşmesi sevinçle karşılandı. Viyana'da Sosyal Demokrat hükümetin mitingine 120 bin kişi katıldı. Ancak sendikacılar hükümeti eleştiren pankartlar açtı.
Yunanistan: Atina'da 7 bin kişi, hükümeti emekli maaşı fonlarında soygunla suçladı. (afp, ap)