100 bin kişi hilafet çağrısı yaptı

İslam dünyasına yeniden 'hilafet' düzenini getirmeyi amaçlayan Hizbut Tahrir örgütü, dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bugüne kadarki en büyük 'Uluslararası Hilafet Konferansı'nı düzenledi.

CAKARTA - İslam dünyasına yeniden 'hilafet' düzenini getirmeyi amaçlayan Hizbut Tahrir örgütü, dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bugüne kadarki en büyük 'Uluslararası Hilafet Konferansı'nı düzenledi. Dün yurtdışından konuşmacıların da davetli olduğu Bung Karno Stadyumu'ndaki konferansa 100 bine yakın örgüt üyesi ve yandaşı katıldı. Kadınların çoğunlukta olduğu ve 'harem-selamlık' oturma düzeninin benimsendiği konferansta konuşma yapan önde gelen Müslüman din adamları, on binlerin 'Allahu ekber' sloganları eşliğinde, Atatürk'ün 1924'te kaldırdığı hilafetin yeniden tesisi çağrıları yaptı.
1953'te Takiddin Nabhani tarafından Kudüs'te kurulan, bugün Londra'da faaliyet gösteren ve Orta Asya'da etkili olan Sünni Hizbut Tahrir örgütü, 'şiddete başvurmaksızın tüm İslam âleminde tek bir yönetim kurmayı ve hilafet düzenini yeniden canlandırmayı' amaçlıyor. Çoğu Ortadoğu ve Asya ülkesi ile Türkiye dahil birçok Avrupa ülkesinde yasaklı örgütler arasında bulunan Hizbut Tahrir, geniş çaplı destek aldığı Endonezya'da ise hızla güçleniyor.
'İfade özgürlüğünün ihlali'
Açılışı yapan örgüt sözcüsü İsmail Yusonto, "Hilafetin kaldırılmasından sonra İslam dünyasının başına trajedi üstüne trajedi geldi. İslam ulusu 50'ye bölündü ve kafir sömürgeciler, her bir Müslüman ülkesindeki yöneticileri seçti" dedi. Yusonto, konferansa davetli Hizbut Tahrir'in Britanya sözcüsü İmran Vahid ile Avustralya sorumlusu İsmail Vahvah'ın Cakarta'ya girmesine izin verilmemesini sert dille eleştirdi: "Organizasyon komitesi, konuşmacıların Cakarta havaalanından sınırdışı edilmelerini kınamaktadır. Zira bu iki konuşmacı, İslam'ın ve Endonezya'nın ilerlemesi hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere örgütümüzün davetiyle Cakarta'ya gelmişti. Konferansa katılamamalarından sorumlu olanlar, paranoyak. Bu, ifade özgürlüğümüzün ihlali."
Endonezya'nın ikinci büyük İslami örgütü Muhammediye'nin başkanı ve Endonezya Ulema Konseyi'nin başkan yardımcısı Dien Syamsuddin ise "İslam'ın ilerlemesi veya gerilemesi tamamen Müslümanlara bağlı" vurgusu yaptı. İslam Cemaati lideri Ebubekir Beşir ile muhafazakâr din adamı Habib Rızık ise konuşma yapma davetini kabul etmelerine karşın polisin 'güvenlik kaygılarını' gerekçe göstermesi üzerine konferansa katılmama kararı aldı.
'Oy kazanma amacı yok'
Konferans için Cakarta'ya otobüslerle akan örgüt yandaşlarıysa coşkuluydu. Kocası ve üç çocuğuyla birlikte iki saatlik araba yolculuğuyla kente gelen 40 yaşındaki lise öğretmeni Erni Tri, Hizbut Tahrir'e övgüler düzdü: "Hizbut Tahrir, İslami olmayan kültürler karşısında fikirlerinden vazgeçmiyor ve sağlam duruyor. Allah sevgisiyle hareket ediyor. İktidar veya oy kazanma amaçlı gizli bir gündemi yok." (afp, bbc, ap)