100 yaşını hedefleyen Castro için 76'lık kardeş Raul genç

Küba'nın geçen yıl temmuzda geçirdiği mide ameliyatından beri aktif siyasetten uzak kalan ve 16 ay önce yetkilerini kardeşi Raul'a devreden 81 yaşındaki efsanevi devrimci lideri Fidel Castro, emeklilik sinyali verdi.

HAVANA - Küba'nın geçen yıl temmuzda geçirdiği mide ameliyatından beri aktif siyasetten uzak kalan ve 16 ay önce yetkilerini kardeşi Raul'a devreden 81 yaşındaki efsanevi devrimci lideri Fidel Castro, emeklilik sinyali verdi. Küba'nın 1959 devriminden beri lideri olan Castro, Endonezya'nın Bali adasında yapılan BM iklim konferansını ele aldığı ve önceki gün devlet televizyonundan okunan uzun mektubunun son paragrafında, "Benim esas görevim, iktidara yapışmak ya da daha genç insanların önünü kapamak değil, mütevazı değerleri yaşadığım olağanüstü devirden köklenen fikir ve deneyimleri onlara aktarmaktır" ifadelerini kullandı.
Niemeyer'in 100. doğum gününe atıf
Mektubu, Castro'nun başkanlığı görevi geçici olarak yürüten 76 yaşındaki kardeşine bırakmaya hazırlandığına yoruldu. Küba liderinin 'gençlerden' kastının Raul olduğu yorumu ise 100 yaşında olmasına rağmen hâlâ çalışan Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer'i örnek vererek, "Bence Niemeyer gibi sonuna kadar verimli olmalısınız" demesinden çıkarıldı. Castro'nun 20 Ocak'taki parlamento seçimleri için aybaşında vekil adayı gösterilmesi, 'Göreve dönecek mi' sorusu yaratmıştı. Seçilecek vekiller, Eyalet Konseyi'ni seçecek. Konseyin başkanı, Küba lideri oluyor. Görevi, 1959'dan beri Castro yürütüyor. Efsane lider, ameliyatından beri dünya işlerinden elini eteğini çekmediğini, bu yıl uluslararası basında da yayımlanan 60 makale yazarak gösterdi.
'Ne söylediğini kestirmek güç'
Efsanevi lidere tam 637 suikast girişiminde bulunmuş ABD ise Castro'yu anlayamadı. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, "İlginç bir mektup. Ne söylemek istediğini ya da neyi kastettiğini kestirmek güç. O yüzden sadece adaya demokrasinin gelmesi için çalışmayı sürdüreceğiz ve o günün yakında olduğuna inanıyoruz" dedi.
(afp, ap)