1000'den fazla ölü, beyaz bayrak kanlı

1000'den fazla ölü, beyaz bayrak kanlı
1000'den fazla ölü, beyaz bayrak kanlı

İsrail, bombardımanla yerle bir ettiği Gazze?nin dış semtlerinde tanklarla kara harekâtı yapıyor. Hükümet, 500 bin nüfuslu kentin kalbine girilmesi emrini henüz vermedi. 24 saatte 70?den fazla kişi öldü. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: AP

İsrail'in Gazze operasyonu 20. gününe girerken ölü sayısı 1001'i, yaralı sayısı 4 bin 580'i geçti. İsrail ordusunun 'Boşaltın' emri uyarınca evlerini beyaz bayrakla terk eden bazı sivilleri vurduğuna dair yeni tanıklıklar var. İsrailli insan hakları örgütleri de savaş suçu soruşturması istiyor

GAZZE - Gazze Şeridi’ne saldırısı 20. gününe giren İsrail karadan Gazze kentine havadan Mısır sınırındaki tünellere yüklenirken, can kaybı 1001’i, yaralı 4 bin 580’i geçti. Kurbanların 400’ü sivil. İsrail ordusunun tahliye emri uyarınca bazı beyaz bayrakla evlerinden çıkan sivilleri vurduğu iddia edilirken, uluslararası insani ve ceza yasaları çiğnemekle suçlanan İsrail’in uluslararası mahkemelerde yargılanması için çeşitli girişimler var.
İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem, Han Yunus yakınındaki Kuza’a’da evleri boşaltma uyarısı yapması İsrail ordusunun önce elinde beyaz bayrak sallayarak evden çıkan 50 yaşında kadını ve üç sivili öldürdüğünü öne sürdü. Görgü tanıklarıyla yaptığı görüşmelere dayanan B’Tselem olayı doğrulama imkânı bulunmamasına rağmen, tanıklığı yayımlayıp İsrail ordusu ve Kızılhaç’a ilettiğini belirtti.

İki küçük kız öldü, üçüncüsü felç
Görgü tanığı Münir Şefik Ennecar şunları anlattı: ‘Pazartesi gecesi 02.30 sularında İsrail ordusu sınıdaki evleri yıkarken sivillere evleri boşaltmaları için ateş açıp uyarı yaptı. Ruhiye Ennecar elinde beyaz bayrala çıktı, arkasında aile üyeleri vardı. Ama açılan ateşle vuruldu. Aile üyeleriyle kurtarma ekipleri ona ulaşamadı. Askerler salı da hoparlörle evlerin boşaltılıp köy merkezindeki okula gidilmesi anonsu yaptı. 30 Filistinli beyaz bayraklarla evlerini terk etti. 20 metre ilerledikten sonra ateş açılınca akraba olan üç kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı, kurtulanlar yakınlarda 45 kişinin beklediği eve sığındı.’
İsrail ordusu iddiayla ilgili ön soruşturma yapıp ‘temelsiz’ olduğu sonucuna vardı. Ancak bir hafta önce beyaz bayrak sallamalarına rağmen üç kız kardeşten ikisinin öldürüldüğü, birinin boyundan aşağısının felçli kaldığına dair anlatım Guardian gazetesine yansıdı. Kızların 29 yaşındaki annesi Kavater Abed Rabbo, Cebeliye’nin doğusunda geçen hafta  çarşamba sabah 11.00’de İsrail tanklarının evlere ateş açtığını, evlerin üst katları vurulunca zemine sığındıklarını ev yıkılınca tülbentten beyaz bayrak yapıp evden çıkmaya çalıştıklarını ancak kapıyı açtığında tankın ateş ettiğini anlattı. İki yaşındaki Emel ile sekiz yaşındaki Soso lakaplı Suat hemen ölmüş, dört yaşındaki Samir omuriliğine merminin girip çıkması sonucu felç olmuş. Hastane yatağında “Bizi öldürdüler. Biz ölüyüz. Ben, Emel ve Soso. Onlar cennette gitti” diyen Samir’in ameliyat için Belçika’ya yollanmasına uğraşılıyor. Guardian Gazze’nin 1.5 milyon nüfusunun yarıdan fazlasının çocuk olduğunu aktarırken, düne dek en az 292 çocuk öldü, 1497 çocuk yaralandı. BM’ye göre sadece önceki gün 19 çocuk öldürüldü. 

Yerleşimci taş atan çocuğu vurdu
AFP önceki gün Batı Şeria’nın Kalkilya kenti yakınındaki bir Yahudi yerleşiminde İsrail askerleri ile Yahudi yerleşimcilerin kullandığı yola taş atan 15 yaşında Filistinli çocuğun yoldan geçen bir yerleşimci tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Haaretz, öldürülenin Filistinli bir adam olduğunu, yerleşimcinin taşlı saldırıya uğradığı ifadesinin doğruluğunun aracından anlaşıldığını yazdı.
İsrail’de dokuz insan hakları örgütü, siyasilerle askeri yetkililere mektup yazıp Gazze’de sivillerin hayatının tehlikeye atıldığından hareketle “Savaş kurallarının açık ihlali. Savaş suçu işlendiği şüphesinin soruşturulmasını istiyoruz” dedi. İsrail Dışişleri “Bizde ifade özgürlüğü somut kanıta dayanmasa da her görüşü dile getirmektir” tepkisi gösterdi.
Ama Guardian, bu hafta Gazze’yi görüşmek için toplanacak BM Genel Kurulu’nin Uluslararası Adalet Divanı’ndan tavsiye görüşü istemeyi değerlendireceğini yazdı. BM Genel Kurul Başkanı Miguel d’Escoto ‘soykırım’  nitelemesi yaparken,  BM’nin Filistin raportörü Richard Falk, “İsrail operasyonu ile yöntemlerinin BM şartı, Cenevre sözleşmeleri, uluslararası yasalar ve insani yasaların vahim ihlali olduğu yönünde sağlam temelli bir görüş oluşuyor. Bağımsız hukuk uzmanları, İsrail’in işgalci güç olarak 4. Cenevre Sözleşmesi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğinde hemfikir” dedi. Britanya’nın önde gelen hukuk uzmanlarının başbakana açık mektubunun ardından, dışişlerinin İsrail’in Adalet Divanı’na sevki çağrılarını desteklemeyi değerlendirdiği iddia edildi. (Dış Haberler)