107 yaşında Küba aşkına parasız yaşıyor

Kanadalı 107 yaşındaki Mary McCarthy'nin Küba sevgisi, önceki gün 82. yaş gününü kutlayan efsane lider Fidel Castro'nunkiyle yarışır nitelikte.

HAVANA - Kanadalı 107 yaşındaki Mary McCarthy'nin Küba sevgisi, önceki gün 82. yaş gününü kutlayan efsane lider Fidel Castro'nunkiyle yarışır nitelikte. 1945'te milyoner kocasıyla Havana'ya taşınan McCarthy, Castro'nun iktidarı ele geçirdiği 1959 devriminden sonra mallarına el konulmasına ve ABD'nin yaptırımları yüzünden Boston'daki banka hesaplarının dondurulmasına karşın Küba'dan vazgeçmiyor.
Eşini Küba devriminden üç yıl önce kaybedip dul kalan McCarthy, ilerlemiş yaşında tekerlekli sandalyeye mahkûm olmasına ve meteliksiz kalıp hayırseverlerin yardımlarıyla geçinmesine rağmen yaşama sevincini kaybetmiş değil. Konuklarını karşılarken saten elbise giyip kırmızı rujunu süren McCarthy, Küba'ya aşkını şöyle anlatıyor: "Devrimden sonra Miami'de sürgünde olan zengin dostlarımı ziyaret ettim. ABD Castro'yu devirir devirmez, Havana'ya dönmeyi umuyorlardı. Ama ben Havana'da kalmaya karar verdim. Kübalıları da seviyorum. Dünyadaki en iyi insanlar Kübalılar."
Kocasından miras 4 milyon dolarlık mallarına Havana'nın el koymasından sonra elinde sadece oturdukları ev kalan McCarthy, Kanadalı diplomatların ABD hükümetini ikna etmesiyle ocaktan beri Boston'daki banka hesabından her ay 96 dolar çekebiliyor.