11 Eylül anmasına Bin Ladin gölgesi düştü

ABD dün 11 Eylül kurbanlarını anarken, Kaide lideri Usame bin Ladin'in de son beş gün içindeki ikinci video kaseti yayımlandı.

DUBAI - ABD dün 11 Eylül kurbanlarını anarken, Kaide lideri Usame bin Ladin'in de son beş gün içindeki ikinci video kaseti yayımlandı. Geçen cuma üç yıl sonra ilk kez bir video kaydıyla ortaya çıkıp ideolojik mesajlar veren Ladin, son kasette 11 Eylül'ün 19 saldırganını övdü. Ladin, New York'taki ikiz kulelere çarpan uçaklardan birinde bulunan Suudi hava korsanı Velid Şehri'nin genç Müslümanlarca örnek alınmasını istedi. Kaide liderinin 47 dakikalık kaseti 'New York ve Washington baskınlarının kahramanlarının vasiyetleri-Şeyh Ladin'in önsözüyle Şehit Şehri'nin Vasiyeti' adını taşıyordu. Kasette Şehri'nin Amerikalılara "Sovyetler'in akıbetiyle karşılaşacakları' sözleri de aktarıldı.
Bin Ladin kasetinde takma sakal tartışması
Ladin'in sakalını siyaha boyaması hâlâ Amerikan istihbaratının bir numaralı sorunu. Cumhuriyetçi Senatör Norm Coleman'ın "Bu, Ladin'in sakalı mı? Belki de bu bir işarettir" sorusunu yönelttiği Ulusal Güvenlik Direktörü Michael McConnell, "Kaide üyelerine bir işaret olduğunu düşünmüyoruz. Ladin tıpkı Kaide'nin iki numarası Eyman Zevahiri gibi bunu zaman zaman yapmıştı. Ladin takma sakal kullanmış da olabilir" yanıtını verdi.
ABD ise 11 Eylül'ün altıncı yıldönümünde New York, Washington ve Pennsylvania'daki törenlerle kurbanları andı. İkiz kulelerin 'sıfır noktası' bölgesinde, dört dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, 3 bine yakın kurbanın adı tek tek okundu. Bu yıl, tören yerine dair çıkan tartışma sebebiyle itfaiye çalışanları, enkaz kaldırma ve yardım görevlileri, sıfır noktası yerine bir parkta toplandı. Beyaz Saray'da Başkan George W. Bush'un katılımıyla bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. (afp, bbc)