11 Eylül zanlılarına New York yolu açıldı

11 Eylül zanlılarına New York yolu açıldı
11 Eylül zanlılarına New York yolu açıldı

Daha önce Gitmo?da askeri komisyon önüne çıkarılmış olan Halit Şeyh New York?ta bir federal tesiste 45 gün tutulacak. Halit Şeyh idam cezası talebiyle yargılanacak. FOTOĞRAFLAR: AP

Obama'nın Gitmo'yu kapatma vaadi için vakit daralırken, 11 Eylül saldırılarının baş planlayıcısı görülen ve ifadesi işkenceyle alınan Halit Şeyh dahil beş zanlı sivil mahkemede yargılanmak üzere New York'a yollanıyor. Zanlılar idamla yargılanacak

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın esirlerin yıllardır hak-hukuk tanımadan tutulduğu Küba’daki ‘Gitmo’ diye anılan Guantanamo üssünü 22 Ocak’a dek kapatma vaadini zamanında yerine getirmesi zor gözükürken, iki trajik gelişme yaşandı. Kuveytli Şeyh Muhammed Halid’in de aralarında bulunduğu 11 Eylül 2001 saldırılarını planlamakla suçlanan beş zanlının New York’ta sivil mahkemede yargılanması kararlaştırılırken, Gitmo’yu kapatma kararını hayata geçirmekle görevlendirilen Beyaz Saray Hukuk Danışmanı Gregory Craig istifa etti.
ABD Adalet Bakanı Eric Holder dün ‘suda boğulma hissi yaratma’ (waterboarding) tekniğine 183 kez maruz kalınca 11 Eylül’ün baş planlayıcısı olduğu ithamını kabul etmiş Halid’in yanı sıra Remzi Bin el Şibh, Ali Abdülaziz Ali, Velid bin Attaş ve Mustafa el Havsavi’nin New York’ta askeri bir tesise nakledilip kamikazelerin yıktığı ikiz kuleler yakınındaki federal mahkemede idam istemiyle yargılanacağını duyurdu. Holder, 2000’de Yemen’de USS Cole gemisine saldırıdan sorumlu tutulan Abdurrahman Naşiri ile birlikte beş kişinin ise Gitmo’daki askeri mahkemede yargılanacağını kaydetti. Halen 215 esirin tutulduğu Gitmo’daki askeri mahkemede 10 esir suçlanmış ve üçü mahkum edilmişti. 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki ABD elçiliklerine saldırılara karışmaktan yargılanan Ahmed Halfan Geylani daha önce yargılanmak için New York’a gönderilmişti. Japonya ziyaretindeki Obama dün, “Muhammed’in adaletin en titiz talepleriyle karşılaşacağından eminim. Amerika bunda ısrar edecek” dedi.
Obama’nın baş hukuk danışmanı Craig’in istifa kararı ise süreci gölgeledi. Obama, Craig’in özel çalışma hayatına dönmek için ocakta görevi bırakacağını duyurdu. Ama Gitmo’nun kapatılması önündeki hukuki, siyasal ve diplomatik zorluk karşısındaki performansının yetersiz kaldığı değerlendirmeleri ağır basıyor. Craig’in yerine yıllardır Obama’ya yakınlığıyla bilinen Demokrat hukukçu Bob Bauer’in getirilmesi bekleniyor. Eski Başkan Bill Clinton’ı Senato’daki azil oturumunda savunmuş Craig, Obama döneminde istifa eden ilk üst düzey yetkili oldu. (W. Post, ap, afp, bbc)