12 ayda yarım milyon Iraklı yerinden oldu

Amerikan kamuoyu Irak için iç savaş içeren kâbus senaryolarını konuşadursun, son 12 ayda tam 550 bin Iraklının yerinden yurdundan olduğu kaydedildi.

WASHINGTON - Amerikan kamuoyu Irak için iç savaş içeren kâbus senaryolarını konuşadursun, son 12 ayda tam 550 bin Iraklının yerinden yurdundan olduğu kaydedildi. Bu Iraklıların yüzde 80'ini ise başkent Bağdat'ı terk edenlerin oluşturduğu belirtiliyor. Irak'ta 300 çalışanı bulunan Amerikan tıbbi yardım kuruluşu International Medical Corps (IMC), Şubat 2006'da Samara'da Şii türbesine düzenlenen saldırıyla birlikte mezhep çatışmalarının tetiklenmesinden bu yana yerinden olan Iraklıların sayısının dramatik biçimde artışa geçtiğini kaydetti. Kuruluşun raporuna göre, Irak'ta şiddet bu hızla devam ederse gelecek altı ay içinde toplam 26 milyon nüfuslu Bağdat'ta 1 milyon kişinin daha evini terk edeceği tahmininde bulundu.
BM, daha önce işgalin başladığı Mart 2003'ten bu yana toplam 1.7 milyon Iraklının ülke içerisinde, 2 milyon Iraklının da yurtdışında mülteci konumuna düştüğünü rapor etmişti.