138 Müslüman âlimden Hıristiyan âlemine mesaj

İslam dünyasının dört bir yanından farklı mezhep ve hareketleri temsil eden 138 ulema, Papa 16. Benediktus ve diğer Hıristiyan liderlere mektup yazarak 'Müslümanlar ve...

WASHINGTON - İslam dünyasının dört bir yanından farklı mezhep ve hareketleri temsil eden 138 ulema, Papa 16. Benediktus ve diğer Hıristiyan liderlere mektup yazarak 'Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında barış olmazsa dünyanın geleceği tehlikede' uyarısı yaptı. Dünya barışının Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında daha iyi ilişkiler geliştirilmesine bağlı olduğunu belirten âlimler, iki dinin tanrının birliği ve komşularla barış içinde yaşama emri gibi ortak noktalarına dikkat çekti.
Dün Washington'da yayımlanan 29 sayfalık mektupta âlimler, tanrının Muhammed'e ilettiği doğruların Hristiyan ve Yahudi peygamberlere anlatılanlarla aynı olduğunu belirtti. Âlimler Kuran'dan alıntılarla İslam'ın Hıristiyan ve Yahudileri peygamberlerin izleyicileri olarak gördüğünü ve onlarla dostluk kurulmasını reddettiğini kaydetti. Mektupta "Müslümanlar olarak biz din adına Müslümanlara karşı savaşmadıkça, onlara zulmetmedip evlerinden sürmedikçe Hıristiyanlara karşı değiliz, İslam da karşı değil" ifadeleri kullanıldı.
Mektup, Bartholomeus'a da gönderildi
Papa'nın yanı sıra Fener Ortodoks Rum Patriği Bartholomeus, Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, Lutheran, Metodist ve Baptist kiliseleri başkanları, Ortodoks patrikleri ve Dünya Kiliseler Konseyi liderlerine gönderilen mektup, Papa'nın Hz. Muhammed'le ilgili öfke yaratan sözlerine karşı 38 Müslüman din adamının gönderdiği mektubun yıldönümüne ve Ramazan Bayramı arifesine denk geldi. Mektuba imza atanlar arasında İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Bosna, Rusya, Hırvatistan, Kosova, Suriye müftüleri, cemaat liderleri, akademisyenler ve kanaat önderleri de var. (Dış Haberler)