19 Koreli rehineden 12'si nihayet serbest

Afganistan'da dirilip Batılı güçlerle savaşa tutuşan ve çekilme baskısı oluşturmak için rehin alma taktiği güden Taliban, Güney Koreli rehine dramını sona yaklaştırıyor.

GAZNİ - Afganistan'da dirilip Batılı güçlerle savaşa tutuşan ve çekilme baskısı oluşturmak için rehin alma taktiği güden Taliban, Güney Koreli rehine dramını sona yaklaştırıyor. 19 Temmuz'da Gazni'de 23 Güney Koreli Evanjelist misyoneri kaçıran Taliban, elinde kalan 19 Koreli rehineden 12'sini dün aşamalı olarak bıraktı. Önce üç kadın, ardından dört kadın ile bir erkek, son olarak da üç kadın ile bir erkek salıverildi. Böylece 19 rehineden 12'si özgürlüğüne kavuştu.
Sürecin başında iki erkek rehineyi öldürüp iki kadın rehineyi bırakan Taliban'ın elinde yedi Koreli daha kaldı. İlk iki infazın Güney Kore'de infial yaratması üzerine, Seul hükümeti ancak Afganistan'a temsilci yollayıp Taliban'la doğrudan pazarlık masasına oturarak vatandaşlarının kısmi kurtuluşunu sağlayabildi. Dün Taliban'ın görüşmelerde arabuluculuk eden aşiret ileri gelenlerine, onların da Kızılhaç'a teslim ettiği rehineler, daha sonra Güney Kore yetkilileriyle bir araya geldi.
Fidye verildiği sanılıyor
Pazarlıklarda, Taliban hapisteki adamlarının bırakılması talebinden vazgeçerken, Güney Kore de Afganistan'daki 200 askerini yıl sonunda çekme takvimine sadık kalma ve ülkedeki tüm misyoner faaliyetlerini sona erdirip vatandaşlarının Afganistan ziyaretlerini durdurma sözü verdi. Taraflar anmasa da Seul'ün Taliban'a fidye ödemesinin de anlaşmaya dahil olduğu sanılıyor.
Öte yandan 3 bin Alman askerinin çekilmesi talebini Berlin reddedince kaçırdığı Alman mühendislerden birini öldüren Taliban'ın elinde halen bir Alman rehine var. ABD güçleri önceki gün Kandahar'da çatışmaya giriştikleri Talibana'a 100 ölü verdirdiklerini öne sürdü.