2. Dünya Savaşı anmasında 'Kim kurbandı' gerginliği

GDANSK - 2. Dünya Savaşı’nın başlamasının 70. yıldönümü, savaşan tarafların katılımıyla Polonya’da anılırken, ‘kim saldırgandı, kim kurbandı’ tartışması koptu. Dün Baltık kıyısındaki Gdansk’taki ilk tören, 1 Eylül 1939’da Alman Schleswig-Holstein zırhlısının Polonya’da Westerplatte yarımadasına ilk bombayı attığı saatte yapıldı. Polonya Devlet Başkanı Lech Kazinski, 180 Leh askerin 3 bin 500 Alman askerine yedi gün direndiğini hatırlatıp, “Bu Nazilere, Bolşevik totalitarizmine karşı savaşanların zaferidir” dedi. Kazinski, Stalin’in 22 bin Leh askeri öldürttüğü Katin Katliamı için de “Bolşevikler Polonya’yı arkadan hançerledi” vurgusu yaptı. Törenlere katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bir Alman televizyonu aracılığıyla Almanların acılarını da hatırlatma gereği duydu: “Almanya Polonya’ya saldırdı, savaşı başlattı. Sonsuz acılara yol açtık. 60 milyon insan öldü. Ama 12 milyonu aşkın Alman’ın bölgeden sürülmesi de adaletsizlik” dedi. 
Litvanya ve Slovenya’nın, Polonya’yı Almanya ile Sovyetler arasında pay eden Molotov-Ribbentrop anlaşmasının imzalandığı 23 Ağustos’u Nazizm ve Stalinizm kurbanlarını anma günü ilan etme önerisi de gerilim yarattı. 

‘Ya Münih Anlaşması?’
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Nazizmin, Stalinizmle eş tutulmasına “Savaş sırasında bile kimse böyle yapmadı” diye çıkışırken törenlere katılan Savaştan ‘tüm tarafları sorumlu’ tutan Putin ise Molotov-Ribbentrop’i kınasa da 1939’da Rusların Polonya’yı işgalini anmadan Stalin’in bu anlaşmayı yapmaktan başka seçeneği olmadığını savundu. Putin “Öncesinde Fransa ve Britanya faşizmle ortak savaş ümitlerini yıkan Münih Anlaşması’nı Hitler’le imzalamadı mı” diye sordu. Polonya bu sözlerden tatmin olmayıp özür talep etti. Rossia televizyonu da Polonya’nın gizlice Nazilere askeri destek verdiği iddialarına dair bir belgeseli yayımladı. (ap, afp)