2007'de Dünya (1)

Nicolas Sarkozy, Fransızların mayısta cumhurbaşkanı seçmesinden beri, sadece AB üyeliğine muhalefetinden ötürü Türkiye'de değil, tüm dünyada haber konusu...

BAŞLARKEN
2007'ye İran, Irak, Pakistan damgasını vurdu. Rusya'nın bir dünya gücü olarak ABD'ye diş göstermesinin mimarı Putin, siyasi geleceğiyle ilgili senaryolarla herkesi şaşırttı. İran nükleer krize Britanya askerlerini rehin alarak tüy dikti, ama ABD Başkanı Bush savaş tamtamları çaldığı sırada Amerikan istihbaratı İran'ın askeri nükleer programını durdurduğunu açıklayıverdi. Irak'taki şiddete Amerikan özel güvenlik şirketleri tuz biber ekti. Pakistan'da Müşerref''in gerektiğinde sıkıyönetim ilanıyla iktidarda kalma denklemine ABD'nin soktuğu Butto hesabı, 2007 noktalanırken suikastla bitti. Avrupa'yı Sarkozy'nin maceraları, Belçika'nın bölünme sinyalleri karıştırırken, Bush'un bir numaralı müttefiki Blair Irak macerasının bedelini Britanya başbakanlığını baş rakibi Brown'a devrederek ödedi. Latin Amerikan sol kuşağı, dört bir yana 'Başka bir dünya mümkün' mesajı gönderdi. ABD'ye meydan okumanın başını çeken Chavez'in İspanya Kralı'yla girdiği laf dalaşı tüm dünyayı uzun süre eğlendirdi. Küresel ısınmayla enerji kaynakları ortaya çıkan Kuzey Kutbu'na da akın başladı.


Nicolas Sarkozy, Fransızların mayısta cumhurbaşkanı seçmesinden beri, sadece AB üyeliğine muhalefetinden ötürü Türkiye'de değil, tüm dünyada haber konusu... Üstelik Amerikan militarist yayılmacılığına karşı Fransa-Almanya-Rusya ittifakını yeni Alman Başbakanı Merkel'in hayal edemeyeceği cüretkârlıkla çökerttiğini unutturan magazin soslarına bulanmış halde...
2005 sonbaharında Paris'in varoşlarında isyan çıkaran göçmen gençlerini 'sokaklardan deterjanla kazınması gereken pislikler' diye nitelemiş Sarkozy, en yakın rakibi Sosyalist Segolene Royal'e altı puan fark atıp yüzde 53 oyla Fransa'nın ilk göçmen kökenli cumhurbaşkanı seçildi. Sonradan seçim için yeniden bir araya geldikleri anlaşılan ikinci eşi Cecilia, ilk turda sandık başında gözükse de, ikinci turda boy göstermedi. Bugünden bakıldığında, ilk turda boş oy atmış olduğu iddia edilebilir. Zafer kutlamasında ele güne karşı Cecila'yla öpüşmesinin ardından bu sonuçla Fransa'nın geçmiş yöneliminden koptuğunu 'müjdeleyen' Sarko, Cecilia'nın büyük dedesi Albeniz'in bir bestesinin çalındığı yemin töreniyle Fransa'nın 2. Dünya Savaşı görmemiş ilk cumhurbaşkanı olarak Elysee Sarayı'na kuruldu.
Fransa'nın ilkler kabinesi
İkinci evliliğini yaptığı eski model Cecilia'dan ekimde boşanan Sarkozy, bu hafta soluğu yine eski model olan sevgilisi Carla Bruni'yle Mısır'da aldı.
FOTOĞRAF: AFP


Başta dışişlerine balıklama atlayan Bernard Kouchner olmak üzere Sosyalist Parti'den üç kişiye bakanlık vererek Fransız siyasetini sarsan Sarko, hem 15 bakanlığın yedisini kadınlara emanet ederek hem de adalet bakanlığına getirdiği Rachida Dati'yi ilk Mağrip kökenli kadın bakan yaparak ilkleri sürdürdü. Temmuzda genel seçimden liderliğindeki sağcı UMP'nin zaferle çıkmasıyla iktidarını pekiştirdi. Bu gazla Libya'da çocuklara HIV virüsü bulaştırmaktan ölüm cezasına çarptırılmış Bulgar hemşirelerin bıraktırılması operasyonunda diğer Avrupa liderlerini sollayan Sarkozy, Cecilia'yı arabulucu olarak defalarca Trablus'a gönderdi. Tabii ortalık eski manken 'first lady'nin çadırda Libya lideri Muammer Kaddafi'yi nasıl cezbettiği haberleriyle yıkıldı.
O arada kara kıtayı turlayan Sarkozy, "Afrika'nın trajedisi gerçekten tarihe hiç geçmemiş olması, gerçekten geleceğe hiç atılım yapmamış olması. İnsanlığın ilerlemeci fikrin peşinde maceralara kalkmamış Afrika'nın sorunu kendinde" diyerek sömürgeci geçmişi inkâr etti. Seçim sonrası medya baronu Bollore'nin yatıyla Malta'ya gitmiş Sarko, ağustos tatilinde Bush ailesinin malikânesinin yanında eski Microsoft yöneticisinden haftalığı 30 bin dolara villa kiralayınca yine şimşekleri çekti. Bu sinirle tekne gezisini görüntüleyen iki muhabirin üzerine yürüyünce, Bush'ların verdiği aile yemeğinde Cecilia tarafından yalnız bırakıldı.
Bush'la İran'a karşı kardeşlik
Eylülde bombayı 'Sınır Tanımayan Doktorlar'ın eski başkanı Kouchner patlattı: "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız." Zira Sarkozy eski Britanya lideri Blair'in yerine Bush'un 'yeni finosu' unvanını almakta kararlıydı. Bir de ekimde Cecilia'yla boşanmak zorunda kalmasaydı. Ama ne gam! Görevdeyken boşanan ilk Fransa cumhurbaşkanı oluverdi. Kasımda ABD'ye ilk resmi ziyaretini yapıp Kongre'ye hitabında Amerikan kültürüne düzdüğü övgüyle 'Fransızların Amerikalıların aşağı kültürünü hor görmesi' geleneğini yıkan Sarko'nun cakasını, ulaştırmadan enerjiye kamu sektöründeki grevler de bozamadı. Nasılsa aralıkta Kaddafi Fransa'ya gelip 10 milyar avro harcayacaktı. Libya liderinin Paris'e beş gün çadır kurmasının yarattığı stresi de, manken-şarkıcı sevgilisi Carla Bruni'yle Bollore'nin uçağına atlayıp Napolyon işgali görmüş Mısır'a Noel tatiline giderek attı. Siyaseti pembe diziye çeviren Sarko'nun yeni bölümleri sadece meraklısına!..Flaman karınca ile Valon ağustosböceğinin ülkesi
Miss Belçika yarışmasını Valon bölgesinden gelip Flamanca bilmeyen bir sarışının kazanması, ülkedeki uzlaşmazlığın özeti.
FOTOĞRAF: AP


Yüzyıllarca Avrupa güçlerinin savaş alanı olmuş bölgede 177 yıl önce kurulan Belçika, çok işgal geçirdikten sonra, farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşamasını garantilemeyi amaçladığından eşi benzeri görülmemiş karmaşıklıktaki federasyon yapısına kavuştu. Avrupa'nın ortasında lüzumsuz bir devlet gözüyle de bakılan Belçika'nın başkenti Brüksel'e NATO ve AB'nin merkezi olma nitelikleri yüklendi. 11 milyonluk nüfusun yüzde 60'ını oluşturan Flamanlar kuzey, yüzde 40'ını oluşturan Frankofon Valonlar güney, küçük bir Alman toplumu Valonya'nın doğusunda, bu toplumlarla çok sayıda göçmen ve bir diplomat ordusu da Brüksel'de yaşayıp gidiyordu.
Ta ki, çok çalışıp zenginleşen Flamanlar ödedikleri vergilerle, kendilerine üstten bakıp çalışmaya tenezzül etmeyen Valonların işsizlik yardımlarını finanse etmeye tahammül edemeyip, kendilerinin Fransızca bilmelerine rağmen Valonların tek kelime Flamanca anlamamasına gıcık kapıncaya dek. İşte bu yüzden hazirandaki genel seçimi Flaman Hıristiyan Demokrat Yves Leterme'nin kazanmasına rağmen beş buçuk ay hükümet kurulamaması rekoru kırıldı. Bütçe yapılamadığından yıl sonunda seçim mağlubu Başbakan Guy Verhofstadt geçici hükümet kurdu.
Belçikalılar bölünme takviminden yapraklar çevirip çevirmediklerini merak ederken, Brüksel'de birlik gösterileri düzenlenip Belçika bayrakları açılıyor, Flamanlar bölgelere daha fazla yetki talebiyle gelirlerini Valonların elinden kurtarmaya çalışıyor, bundan umudunu kesenler bağımsızlık bayrağı açıyor, Valonlar ise 'Biz ne güzel geçiniyorduk, ne gerek var daha fazla bölgesel yetkiye' diyor, olmazsa Sarkozy'nin kendilerini kurtarması hayalini kuruyor. Manzarayı bu ay Miss Belçika yarışmasını Valonya'dan gelip Flamanca bilmeyen yarı Çek bir sarışının kazanması tamamladı. Antwerp'te 4 bin Flaman önünde Flamanca yöneltilen 'Gelecek için ne umutlar besliyorsunuz' sorusunu güzellik kraliçesinin yanıtlayamaması ve yuhalanması, Belçika'yı bekleyen geleceğin simgesi oldu.

YARIN: İran, Kuzey Kore, Pakistan, Irak