27 Haziran'da Blair bırakıyor
Blair çifti, Downing Sokağı 10 Numara'daki Başbakanlık Konutu'na iki yıl erken veda etti.

Fotoğraf: ap

Başbakanlığa veda

Yerel seçimlerde yenilgiye uğrayan Britanya Başbakanı Blair, İşçi Partisi liderliğini bıraktığını 27 Haziran'da da başbakanlığı bırakacağını açıkladı. Blair'in yerine Maliye Bakanı Brown'un geçmesi bekleniyor.

TRIMDON - Afganistan ve Irak işgaliyle 'Bush'un fino köpeği' yaftasını yiyecek kadar popülaritesi yerlere inen Britanya Başbakanı Tony Blair, 10 yıldır oturduğu Downing Street'e iki yıl erkenden 27 Haziran'da veda ediyor. Son yerel seçimlerde partisine ağır bir yenilgi tattıran Blair, görevini bırakma kararını dün seçim bölgesi Sedgefield'de ilan etti. Blair, 1994'ten beri yürüttüğü İşçi Partisi liderliğini bıraktığını ve 27 Haziran'da da başbakanlıktan istifa dilekçesini Kraliçe'ye sunacağını söyledi. İşçi Partisi yeni lider seçene dek Blair başbakan kalacak. Blair'e halef olarak Maliye Bakanı Gordon Brown görülüyor. İktidardaki İşçi Partisi'nin başına geçen başbakan da oluyor.
'Eşsiz liderlik ettiniz'
Dün Blair, önce erken emeklilik planını kahkahalar eşliğinde geçen kabine toplantısında arkadaşlarıyla paylaştı. Bakanlardan teşekkür konuşmaları istemediğini vurgulasa da rakibi Brown'dan en büyük övgüyü aldı: "Teşekkürsüz final olmaz. İşçi Partisi, Britanya ve dünyaya eşsiz liderlik ettiniz." Diğer bakanlar da bu sözlere alkışlarla katıldı.
Blair, ardından 1983'ten beri temsil ettiği seçim bölgesi Sedgefield'deki Trimdon kasabasına gidip seçmenlerine "10 yıl hem benim, hem de ülkem için yeterli" diye seslendi. Blair, ekonominin düzeldiğini, işsizliğin azaldığını, sağlık ve eğitim hizmetlerinin rayına oturduğunu, 1945'ten beri hiçbir hükümetin bütün bu başarılara tek başına imza atmadığını savundu. Kuzey İrlanda'ya barışı getirirken topladığı primleri Irak'ı işgal ederken kaybeden Blair, "Elinizi kalbinize koyun. Doğru düşündüğüm şeyi yaptım. Yanlış yapmış olabilirim, bu sizin takdiriniz.
Ama ülkem için doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım" dedi. Hayatının en önemli açıklamasında yanında yer alan eşi avukat Cherie Blair'e teşekkür eden Blair'i kızı Kathryn de izlerken kasabalılar 'Teşekkür ederiz', 'Bol şans' yazılı pankartlar açtı.
Köşesine çekilmesi beklenmeyen Blair'in dostu John Burton, yeni bir uluslararası görev önerilmezse başbakanın seçimlere dek zaten Sedgefield milletvekili olarak kalacağını söyledi. Blair veda vaktine dek G-8 ve AB zirvesi ile Fransa, ABD ve Afrika gezilerini de araya sıkıştıracak. 1997'de 'Bambi' lakabıyla 43'ünde Downing Street'e taşınınca 20. yüzyılın en genç başbakanı unvanını kazanan Blair, 2. Dünya Savaşı sonrası doğmuş ve kolejdeyken Ugly Rumours adlı Rock grubunda çalmış Rock 'N' Roll hayranı ilk başbakandı. 'Eski sol'u, 'ekonomik dinamizmle sosyal sorumluluklar arasında denge'ye dayalı 'Üçüncü Yol' teziyle 'Yeni Sol'a dönüştürüp üç kez muhafazakârları sandıkta yenen Blair, işsizliğin ve faiz oranlarının düşmesiyle puan kazansa da sağlık ve eğitim reformuyla gelir adaletsizliğinin düzeltildiği savlarında inandırıcı bulunmuyor.
'İşkolik Stalinist' Brown
Blair'in çekilmesiyle İşçi Partisi'nde de seçim süreci başladı. Seçiminin yedi hafta içinde yapılması ve yeni başbakanın temmuz başında koltuğa oturması öngörülüyor. Adaylık için 45 İşçi Partili vekilin imzası gerek. Şanşı yüksek Brown'a John McDonnell ve Michael Meacher rakip görünüyor. Kesintisiz 10 yıldır maliye koltuğunda oturan, sıkı para politikasıyla 'Stalinist' diye anılan ve partiyi 1997'de Blair'le iktidara taşıyan 'ikiz mimar' Brown, 10 yıldır sıranın kendisine gelmesini bekliyordu. 'İşkolik' ama karizmatik olmayan Brown, 1994'te parti lideri John Smith'in ölümünün ardından Blair'le bir lokantada sözleşmiş: Partiyi iktidara birlikte taşıyıp ilk dört yıl Blair, ardından Brown başbakan olacak. Geçen eylülde sekiz bakanın Blair'i istifaya çağırıp görevi bırakmasıyla ilgili siyasi darbeyi de Brown'un planladığı söyleniyor. Başı aşk skandallarından kurtulmayan Başbakan Yardımcısı John Prescott da Blair'le birlikte istifa ediyor.
Bush: Onu özleyeceğim
Birçok dünya lideri, Blair'e övgüler düzerken, ABD Başkanı George W. Bush, "Onu özleyeceğim. Olağanüstü bir insandı. Kendisini iyi bir arkadaşım ve sözüne kulak verilmesi gereken bir insan olarak görüyorum" dedi. Bush, Brown'la da çalışmaya hazır olduğunu ekledi. (Dış Haberler)