30 küsur yıllık başkanlık hırsı

ABD siyasi kulisleri 2008 başkanlık seçiminin favorisi olan Demokrat senatör, eski first lady Hillary Clinton'a dair dedikodularla çalkalanıyor. İki hafta sonra yayımlanacak iki Hillary biyografisine göre, gözünü hırs bürümüş...

WASHINGTON - ABD siyasi kulisleri 2008 başkanlık seçiminin favorisi olan Demokrat senatör, eski first lady Hillary Clinton'a dair dedikodularla çalkalanıyor. İki hafta sonra yayımlanacak iki Hillary biyografisine göre, gözünü hırs bürümüş Clinton çifti daha nişanlıyken 'Beyaz Saray'ı sırasıyla işgal' anlaşmasına varıp adeta 20 yıllık 'kalkınma planı' hazırlamış. Evlilikleri, 1998'deki Monica Lewinsky skandalından çok önce, Bill'in 1989'da 'yasak aşkı' için boşanmaya kalkmasıyla sarsılmış. Hillary boşanmayı reddetse de, intikam için Bill'in Arkansas Valiliği'ne bile göz dikmiş.
İki kitap da, Hillary'nin 'kurnaz ve hesapçı' imajını perçinleyip evliliklerinin 'karşılıklı çıkar paktı'ndan ibaret olduğunu gösteriyor. Watergate skandalını Washington Post'tan Bob Woodward'la birlikte ortaya çıkaran gazeteci Carl Bernstein'ın 640 sayfalık kitabı 'Görev Başındaki Kadın' adında. Eski New York Times muhabirleri Jeff Gerth ve Don Van Natta Jr.'ın 416 sayfalık kitabının adı da, 'Onun Tarzı: Hillary Clinton'ın Umutları ve Hırsları'.
Clinton'ların sınırsız hırslarını gözler önüne seren 'Onun Tarzı'na göre, çift 1975'teki nikahtan önce Demokrat Parti'yi canlandırıp başkanlığa oturma planı yapmış. Bill'in 1992'deki seçim zaferi sonrası, çift planı güncelleştirip nihai şekline kavuşturmuş: 'Sırayla sekizer yıl başkanlık yapalım.' Bill planı 1996'da Beyaz Saray Genel Sekteri Leon E. Panetta'ya bile anlatırken, arkadaşı Marla Crider da, yazarlara "Bill'in masasında Hillary'nin yazdığı ve uzun vadeli siyasi planlarını içeren bir mektup gördüm. Plana, '20 yıllık proje' diyorlardı" bilgisi vermiş.
Bernstein ise, Bill'in 1989'da Arkansas Valisi'yken şirket yöneticisi Marilyn Jo Jenkins için Hillary'yi boşamaya kalkıştığını iddia ediyor. Hillary kızmış, ama "Hayatta ihanetten daha kötü şeyler de var" savıyla boşanmayı reddetmiş. Lakin intikam hissini bastıramayıp 1990 valilik seçiminde kocasına rakip olmayı tasarlamış. Yakın dostu Diane Blair'e göre, Hillary pek çok kadın 'para ve tek başına çocuk büyütme' gibi kaygılara sahipmiş: "Evi yoktu. Boşanırsa, kızı Chelsea için iyi şartlar sağlayamamaktan korkuyordu."
Hillary, eşinin ihanetlerini gizli tutmak için epey ter dökmüş. Bill'in başkanlık kampanyası sırasında, kocasıyla ilişkileri olduğunu iddia eden iki kadına kendi şirketinden iki avukat göndermiş. Avukatlar kadınları sorgulayıp 'Bill'le asla yatmadıklarını' kabul ettikleri imzalı ifadeler almış. Sorgulardan birine katılıp 'rakipleriyle' yüz yüze hesaplaşan Hillary, 1992'de kocasıyla 12 yıldır birlikte olduğunu söyleyen eski muhabir Gennifer Flowers'ı 'mahvetmek' için özel dedektif tutmuş.
Hillary'ye suçlama
Hillary'nin ekibi ise iddiaları 'mantıksız' diyerek reddetti. Sözcüsü Howard Wolfson, "En büyük haber, üç muhabirin son 10 yılı Clinton'ın hayatını inceleyerek geçirdikleri, ama aktaracak yeni bir şey bulamadıklarıdır. Ellerindeki sıfır" dedi. Hillary bir yandan da eşinin destekçilerinden işadamı Vinod Gupta'nın özel uçağını kullandığına dair iddialarla uğraşıyor. Gupta'nın sahibi olduğu infoUSA adlı şirketin hissedarlarının açtığı davada, Hillary'nin şirkete ait uçağı seçim kampanyası için kullandığı öne sürüldü. Hillary ise uçuş bedelini ödediğini savunuyor. (Dış Haberler)