4 bin ek asker Bağdat'a ulaştı

ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a 21 bin 500 takviye asker içeren yeni stratejisi çerçevesinde ilk Amerikan birlikleri bu ülkeye ayak bastı. Irak'taki ABD birliklerinin Komutanı General George Casey...

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a 21 bin 500 takviye asker içeren yeni stratejisi çerçevesinde ilk Amerikan birlikleri bu ülkeye ayak bastı. Irak'taki ABD birliklerinin Komutanı General George Casey, dün ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad'la düzenlediği basın toplantısında 4 bin Amerikan askerinin Irak'a ulaştığını açıkladı. Diğer birliklerin ne zaman ulaşacağına dair bilgi vermeyen Casey yeni Irak-ABD güvenlik girişiminden çabuk sonuç alınmasının beklenilmemesi uyarısında da bulundu. Amerikalı general, bu girişimden yaz ve sonbahar dönemine kadar önemli bir sonuç elde edilemeyeceğini ifade etti. Bağdat'ın güvenliğine destek olacak üç peşmerge tugayından ilki de dün Süleymaniye'den hareket etti.
İran Riyad'a başvurdu
İran'a karşı Sünni Arapların desteğini almak isteyen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu turuna çıkarken, Tahran da boş durmuyor. İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani dün ABD'nin en önemli Sünni kartı Suudi Arabistan'ı ziyaret edip Kral Abdullah'la görüştü. Laricani Ahmedinecad ile dini lider Ali Hamaney'in mektuplarını iletip 'nükleer programımız barışçı' garantisi sundu. Mektuplarda Riyad'dan İran ile ABD arasında arabuluculuk yapmasının istendiği kaydedildi.
(Dış Haberler)