40 yılda bir ama uzun ve ağır konuştu

40 yılda bir ama uzun ve ağır konuştu
40 yılda bir ama uzun ve ağır konuştu

Bir buçuk saatten uzun konuşan Kaddafi, elindeki BM Şartı kitapçığını masaya attı, sayfalarını yırtar gibi yaptı, başkanlık divanına fırlattı. FOTOĞRAF: REUTERS

40 yıllık iktidarında ilk kez BM Genel Kurulu'na seslenen Kaddafi, Güvenlik Konseyi'ni 'terör konseyi' diye niteleyip, 65 savaşı önleyemediğini, terör ve yaptırımdan başka şey getirmediğini anlattı

NEW YORK - Libya lideri Muammer Kaddafi, 40 yıllık iktidarında ilk kez katıldığı BM Genel Kurulu’nda BM’nin köküne ‘kibrit suyu’ döktü. BM’de tüm üyeler için demokrasi, eşitlik temelinde reform isteyen Kaddafi, Güvenlik Konseyi’nde ABD, Fransa, Britanya, Rusya, Çin’in ‘veto’ hakkının iptali çağrısı yaptı. Kaddafi, BM’nin 1945’den beri 65 savaşı engelleyemediğini sayıp “Güvenlik Konseyi terör ve yaptırımlardan başka bir şey getirmedi. Buna ‘terör konseyi’ denilmeli” dedi.
Libya adına genel kurul başkanı Ali Treki tarafından ‘krallar kralı’ diye takdim edilen Kaddafi, BM’nin Almanya’yı yenen üç büyük ülke tarafından kurulduğunu, ama bugün adil şekilde tüm devletlere eşit hak tanımadığını belirtti. Libya lideri, “Veto, daimi üyelerin varlığı BM Şartı’na aykırıdır. Veto kullanan güçler küçük ülkelere ikinci sınıf, horlanmış ülkeler muamelesi yapıyor. Şimdi, kardeşler BM’ye saygı yok, Genel Kurul’a itibar yok” dedi.
Treki’nin 15 dakikayı aştığı uyarısına aldırmadan 1 saat 36 dakika kürsüyü işgal eden, ama 1960’da Küba lideri Fidel Castro’nun 4 saat 30 dakikalık rekorunu yakalayamayan Kaddafi, “Afrika’nın 1000 kralı adına konuşuyorum” deyip el yazısıyla aldığı notlardan şu mesajları verdi: 
* Süper güçler BM’yi kendi çıkarlarına kullanıyor. Üçüncü dünya korkutulmuş ve terörize edilmiştir. Afrika’ya Güvenlik Konseyi’nde daimi üyelik verilmeli.
* Kimse bizi Güvenlik Konseyi kararlarına boyun eğmeye zorlayamaz. Konsey kararlarını kabul etmiyoruz.
* BM’de kararlar demokratik alınmalı. Kararlara uymayanlar üyelikten atılmalı. Kararlar güçlü ülkelere de uygulanmalı. Kararlar ya herkesi bağlamalı ya da kimseyi bağlamamalı.
* Bir başka ülkeye karşı askeri güç kullanmak BM’nin ruhuna aykırıdır. Güç ancak bütün ülkelerin çıkarına aykırı bir durumda BM kararı ile kullanılabilir. 
* New York’a gelmek çok yorucu. Burada herkes uykusuz, yorgun. ABD’nin güvenlik önlemleri ve vize işlemleri sıkı. BM Merkezi New York’tan taşınmalı. 
* Batı Afrika’ya sömürgecilik tazminatı olarak 7.7 trilyon dolar ödemelidir. Bu tutarı vermezsen Afrikalılar trilyonları götürdüğünüz yere gidecek. O paraları geri getirmeye hakları var.

‘Obama ebediyen başkan olsun’
* Afrika’nın oğlu (ABD Başkanı Barack) Obama diğerlerinden tamamen farklı bir Amerikan başkanı. Değişimin başlangıcı. Afrika’nın oğluyla gurur duyuyoruz. O karanlıkta bir ışık. Ama Obama’dan sonra ABD’nin farklı olacağını garanti edebilir misiniz? Obama ebediyen başkan olarak kalırsa mutlu oluruz.
* Taliban’a neden karşıyız? Taliban dini devlet kurmak istiyorsa, kursun, Vatikan gibi. Vatikan bize tehdit mi? Hayır.

Obama hemen gitti
Obama kendisinin ardından kürsüye çıkan Kaddafi’yi beklemeden ayrılırken Libya liderinin konuşması sırasında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile ABD’nin BM Temsilcisi Susan Rice da salonu terk etti. Kaddafi konuşurken Britanya ve Fransa salonda elçi düzeyinde temsil edildi. Kaddafi dışarda da ‘terörist’,  ‘katil’ yazılı pankartlar taşıyan bir topluluk tarafından protesto edildi. (Dış Haberler)