400 yıllık Osmanlı Kuranı'nın macerası

Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma 400 yıllık elyazması nadide bir Kuran'ın macerası medyanın dikkatini çekti. Avustralyalı işadamı Michael McGurk ile iki ortağının Moskova'ya yaptıkları iş gezisinde...

SYDNEY - Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma 400 yıllık elyazması nadide bir Kuran'ın macerası medyanın dikkatini çekti. Avustralyalı işadamı Michael McGurk ile iki ortağının Moskova'ya yaptıkları iş gezisinde eski bir KGB ajanından satın aldığı altın ve kıymetli taşlarla bezeli kibrit kutusu ebatındaki Kuran'ın akıbeti, dün Avustralya mahkemesindeki davayla iyice sarpa sardı.
Macera, işadamlarının "Kuran, 100 yıldır ailemdeydi" diyen ajandan eseri almasıyla başlamış. İşadamlarının eseri gösterdiği Sydney Üniversitesi'nin İslam Çalışmaları bölümü başkanı Ahmed Şabul, Kuran'ın otantikliği ve eşsizliğini şöyle onaylamış: "Bu, olağanüstü özellikleri olan ender bir Kuran. 16. veya 17. yy'den kalma. Minyatür boyutu ve üzerindeki altın şeritler kraliyet ailesinden biri için kutsal bir şükran hediyesi olarak yapıldığını gösteriyor." İşadamları da, Kuran'ı en yüksek parayı verene satmaya karar verip 44 milyar dolarlık servetiyle en zenginlerden olan Brunei Sultanı'yla temasa geçmiş. Sultan Hassanal Bolkiah da, 2005'teki üçüncü evlilik töreninde eşine hediye etmek için Kuran'la ilgilenmiş. Avustralyalılar, defalarca Brunei'ye gidip hayli masraf yaparken, nikâh günü Sultan Kuran'ı almaktan caymış. İşadamları ülkelerinde Sultan'ı dava etse de, mahkeme 'Dava Brunei'de açılmalı' hükmüne varmış. Ancak Sultan, ülkesinde hukuktan üstün olduğu için dava açmak imkânsız. McGurk, bir kiralık kasada sakladıkları Kuran'ı tekrar satışa çıkarmayı planladıklarını da belirtip "Gelirin bir kısmını Müslüman hayır kurumlarına vereceğiz" dedi. (Independent)