50 yıllık hak dört yılda heba

Ortadoğu'nun 50 yıl kadın haklarında imrenilen ülkesi olan Irak'ta, Mart 2003'te başlayan işgalle kadınlar, eşit haklarını, özgürlük umutlarını, çocuklarını, bedenlerini ve yaşam haklarını kaybetti.

BAĞDAT - Ortadoğu'nun 50 yıl kadın haklarında imrenilen ülkesi olan Irak'ta, Mart 2003'te başlayan işgalle kadınlar, eşit haklarını, özgürlük umutlarını, çocuklarını, bedenlerini ve yaşam haklarını kaybetti. 1958'den beri giderek güçlenen haklara sahip olan kadınlar, 12 yıllık ağır BM yaptırımlarından çektikten sonra, ABD işgalinin sonucunda, din etkisinden uzak sivil yargıyla muhatap olma, eğitim, sağlık hizmeti alma ve toplumsal yaşama etkin katılma güvencesini kaybetmekle kalmadı. Can güvenliğinden de oldu. Hayatta kalan kadınlar arasında her gün daha fazlası dul kalarak, yaşam mücadelesinde ağır darbe yiyor.
AFP'ye konuşan Bağdat'ta jinekologluk yapan 55 yaşındaki Fatma, kadınların kendisine en çok psikolojik sorunlarla geldiğini, kocalarının öldürülmesi veya yaşadıkları semtten sürülmelerini anlattıklarını belirtti. "Gece hamileler hastaneye gidemiyor. Daha fazla kadın doğum yaparken ölüyor, bebekleri de" diyen Fatma, Sünni kadınların Şii yönetimindeki hastanelere gitmeye korktuklarını ve hayatlarını tehlikeye atarak evde kaldıklarını aktardı.
Travma yüzünden düşük yapanlar
Muayeneye gelen kadınlardan yakınlarını kaybedenlerin travma geçirerek düşük yapmasını örnek veren Fatma, kısır kadınları tedavi edecek olanakları kalmadığını, sadece zenginlerin Ürdün'de tedavi olabildiğini kaydetti.
49 yaşındaki Şii kadın vekil Leyla Alkafacı, Bağdat'taki birçok kadın gibi dikkat çekmemek için artık araba kullanmadığını, abaya denilen geleneksel siyah uzun bir kıyafet giydiğini ve fular taktığını belirtti. Kadınların tek başlarına sokağa bile çıkamazken eğitim alma olanaklarının kalmadığına dikkat çeken Alkafacı, "Bazı aileler eğitime karşı olduklarından değil, korktukları için kızlarını okula göndermiyor" dedi.
Dulların toplumdan dışlandığı, kaçırılan ve tecavüze uğrayanların 'namus cinayeti'ne kurban gittiği Irak'ta, tüm uluslararası örgütlerin çekilmesi nedeniyle kadınların durumlarıyla ilgili doğru düzgün istatistik yok. Son dönemde birbiri ardına güvenlik güçlerinin tecavüz ettiği kadınlarla ilgili haberlerin geldiği ülkede, direnişçilikle suçlanıp ölüm cezasına çarptırılan üç genç kadın da cellatlarını bekliyor. (afp, aa)