6 yaşında çocuğa bombalı kemer

Afganistan'da çocuklara rahat yüzü yok. İşgal güçlerinin geçen hafta 'Kaideci sığınağı' diye bombaladığı medresede yedi çocuğun ölmesinin ardından bu kez Taliban'ın 'intihar bombacısı' olmak üzere...

KÂBİL - Afganistan'da çocuklara rahat yüzü yok. İşgal güçlerinin geçen hafta 'Kaideci sığınağı' diye bombaladığı medresede yedi çocuğun ölmesinin ardından bu kez Taliban'ın 'intihar bombacısı' olmak üzere 'kandırdığı' bir çocuğun hikâyesi yürekleri burktu. Altı yaşındaki Cuma Gül, başkent Kâbil'deki Afgan-ABD ortak üssündeki toplantıda, beline patlayıcı kemer takan Talibanlardan kurtuluşuyla aşiret liderleri ve Amerikalı yetkilileri ağlattı.
Cuma, güneydeki Gazni eyaletinin Athul köyünde ablası ve ağabeyiyle yaşıyormuş. Geçinmek için hurda toplayan Cuma, Talibanların geçen ay kendisini köyde 'sıkıştırdığını' anlatıyor: "Militanlar etrafımı sarınca çok korktum. Belime zorla patlayıcı kemer taktılar. Düğmesine dokunduğumda ortalığa çiçekler saçılacağını söylediler. 'ABD askerlerini görünce, üzerlerine atla' dediler. Önce ne düşüneceğimi bilemedim sonra bombayı hissettim." Cuma'nın sonraki hamlesi yaşından beklenmeyecek kadar zekice olmuş. Bir kontrol noktası bulup Afgan askere şöyle demiş: "Birisi bana bunları taktı. Ne olduğunu bilmiyorum ama kötü bir şeyler olabilir."
Hikâyeyi duyan aşiret liderleri gözyaşlarına boğulurken, cep harçlığı vermeyi ihmal etmedi. Cuma'nın 'toplam hasılatı' da 60 doları buldu. Taliban ise olayı propaganda diye niteleyip "Yeterince intihar komandomuz var. Çocuklara ihtiyacımız yok. Hem bu şeriata da aykırı" dedi.