7 bin avroyu duyan ikinci çocuğu yapıyor

Putin'in teşviki işe yaradı

Nüfusu artırmak isteyen Rus lider Putin'in ikinci çocuğu doğuran aileye 7 bin avroluk (yaklaşık 12.5 bin YTL) teşvik verme projesi işe yarıyor. Doğum oranı geçen yıla göre yüzde 6 arttı.

MOSKOVA - Rusya'yı yeniden süper güç yapmaya kendini adayan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, nüfusun giderek azalması karşısında geliştirdiği 'ikinci çocuğu yapacak annelere teşvik primi' projesi halktan destek alıyor. Putin'in 'ikinci çocuk için 7 bin avroluk maddi destek' projesini açıkladığı mayıs 2006'dan beri doğum oranlarında artış gözlendi. Bu yılın ilk beş ayındaki doğum oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı. İkinci çocuğu yapan annelerin oranı da ocakta yüzde 32 iken, temmuzda yüzde 40'a çıktı.
Putin: İlk meyveleri aldık
Putin, Mayıs 2006'daki 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, Sovyetler'in çöküşünden beri 142 milyonun altına inen nüfusun her yıl 700 bin azalmasını, 'modern Rusya'nın en ciddi sorunu' diye niteleyip "Bir krizin eşiğindeyiz. Bir şeyler yapmazsak, 21. yüzyılın sonunda Rus nüfusu yarı yarıya azalacak" demişti. Interfaks ajansı, Putin'in yüzde 6'lık artış için "Doğum oranını artırmak için alınan önlemler ilk meyvelerini veriyor" yorumu yaptığını aktardı.
Basının 'ruble karşılığı bebek' diye alay ettiği proje kapsamında en büyük gelişme kuzeyin 35 bin nüfuslu liman kenti Arhangelsk'de gözlendi. Proje kapsamında yenilenen kent doğumevinde, yılda ortalama 2 bin 400 doğum oluyordu. Sadece bu yılın ilk altı ayında doğan bebek sayısı ise 1790'ı buldu.
Uzmanlar şüpheci bakıyor
Ama Rus Bilimadamları Akademisi'nden sosyolog Yelena Filipova, başarıdan şüpheli: "Doğum artışı var ama bunu hükümet yardımına bağlamak zor. Zira farklı bölgelerdeki araştırmalarımız, halkın sadece üçte birinin yardımı yeterli bulduğunu gösterdi. Kreşler açılması ve hastanelerin iyileştirilmesi gibi ek önlemler alınmadıkça, projenin uzun vadede etkili olacağını sanmıyorum."