86'lık Peres sıcaktan bayıldı

86'lık Peres sıcaktan bayıldı
86'lık Peres sıcaktan bayıldı

Peres?in hiçbir rahatsızlığı olmadığı açıklandı. FOTOĞRAF: afp

TEL AVİV - İsrail’in en yaşlı siyasilerinden 86 yaşındaki Cumhurbaşkanı Şimon Peres, önceki akşam televizyonda da yayımlanan İzak Rabin Merkezi’ndeki konuşması sırasında bayılarak yürekleri ağza getirdi. Derhal Şeba Tıp Merkezi’ne kaldırılan Peres, burada bir gece geçirdikten sonra dün sabah taburcu edildi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’la teması öncesi meydana gelen olayla ilgili sözcüsü Ayelet Frisch “Tam şuuru yerine geldikten saniyeler sonra bayıldı. Önce hastaneye gitmek istemedi” derken, doktoru Rafi Valdan, “O sıcakta uzun süre ayakta kalınca başı döndü. Bir kaç saniye sonra bayıldı” dedi. Peres’in endişe edilecek bir rahatsızlığı olmadığı açıklanırken, Mitchell ile görüşeceği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı ofisi, “Tüm testler normal” derken, hastane tabibi Zeev Rotshein, ‘yaşına göre sağlığını oldukça iyi olduğunu’ söylediği Peres”e ağır temposunu biraz hafifletmesini de salık verdi.
Mitchell’la teması öncesi kabine toplantısını takiben Mısır’a gidip Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e konuk olan Başbakan Benyamin Netanyahu ise müzakerelerle ilgili farklılıklarının sürdüğünü söyledi.
ABD Filistinlilerin masaya oturmadan işgal topraklarındaki yasadışı yerleşimlerin durması talebine sahip çıkıyro. (afp)