95 yaşına dek iktidar kumarı

Bush yönetiminin 'dünyanın tek hâkimi' oyununu bozanların başında gelen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Bolivarcı sosyalist modeli tamamlama ve bunun için...

CARACAS - Bush yönetiminin 'dünyanın tek hâkimi' oyununu bozanların başında gelen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Bolivarcı sosyalist modeli tamamlama ve bunun için başkanlığı üzerindeki süre tahdidini kaldırmaya yönelik anayasa değişikliğini bugün referanduma götürürken, hayatının kumarını oynuyor. Bu kez anayasanın 69 maddesinde değişiklik öngören reforma karşı kitlesel protestolar düzenlenirken, Venezüella istihbaratının CIA'in referandumu karıştırıp darbe yapma komplosunu ortaya çıkardığını duyurmasının ardından Chavez'den ABD'ye petrol ihracatını durdurma tehdidi geldi.
Cuma gecesi on binlere seslenen Chavez, petrol yatakları ve rafinerileri ordu korumasına aldığını duyurup "Referandum Venezüella'da şiddet başlatmak için mazeret olarak kullanılacaksa, ihracatı durdururum. CIA 'Kerpeten Operasyonu'nu faalleştirirse, Venezüella'dan ABD'ye damla petrol gitmez" dedi. OPEC üyesi Venezüella, günde ürettiği 2 milyon varil petrolün yüzde 60'ını ABD'ye satıyor. ABD, petrol ihtiyacının yüzde 11'ini Venezüella'dan karşılıyor.
Müttefikler saf değiştirdi
Halkı "Asla ABD'nin ya da başkasının sömürgesi olmayacağız, biz özgürüz" diye coşturan 53 yaşındaki Chavez, üst üste iki dönemden sonra 2013'te koltuğu bırakma mecburiyetini kaldıracak reform için "Halk destekler, ömrüm yeterse 2050'ye dek yönetmek istiyorum" dedi. O tarihte 95 yaşında olacak.
Chavez bugüne dek her seçimi açık ara farkla kazanmışken, anketlere göre bugünkü referandumda evetle hayır at başı. Hükümetin merkez bankasını kontrol etmesi, özel mülke el konulması, olağanüstü durumda medyanın sansürlenmesini öngören paket, bu kez eski müttefiklerini 'Seçilmiş diktatör istemiyoruz' diyen muhaliflerin safına geçirdi. Chavez'in 2000'deki yemin töreninde yanında olan eski eşi Marisabel Rodriguez, gazeteci ve eski vekil sıfatıyla halkı hayır oyu vermeye çağırırken "Başkan lehine bir reform, iktidarı elinde toplayacak" dedi. Chavez'in ilk seçim zaferini kazanmasını sağlamış eski akıl hocası Luis Miquilene 'anayasa yolsuzluğu', 2002'deki darbe girişiminden Chavez'i kurtarmış eski savunma bakanı General Raul Baduel 'darbe' nitelemesini yaptı.
Castro'dan suikast uyarısı
Chavez ise "Evet bana, hayır ABD Başkanı George W. Bush'a verilmiş oydur" dedi. Geçen ay İber-Latin zirvesinde kendisini "Çeneni kapa" diye azarlamış İsparnya Kralı Juan Carlos özür dilemezse İspanyol bankalarını kamulaştırma tehdidi savuran Chavez, 'yanlışlıkla' fotoğrafının altına 'Onu kim öldürdü' yazısı koyan CNN'i suikast tahriki yapmakla suçladı. 1959'dan beri CIA'in 30'u aşkın suikast girişiminden kurtulmuş 81 yaşındaki Küba lideri Fidel Castro, son makalesinde Chavez'i suikasta karşı çok iyi korunması, ABD destekli keskin nişancılara karşı dikkatli olması için uyarıp "Chavez'e bir şey olur, Venezüella'da iç savaş kışkırtılırsa, dünya ekonomisi tepetaklak olur" dedi. (afp, ap)