AB, 50 yıl sonra yine bildiğimiz AB olacak

AB, yarın kurucusu olan Roma Anlaşması'nın 50. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken, Novatris-Harris şirketinin anketi Avrupalıların 'Birliğin 50 yıl sonra da değişmeyeceğine inandığını' gösterdi.

PARİS - AB, yarın kurucusu olan Roma Anlaşması'nın 50. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken, Novatris-Harris şirketinin anketi Avrupalıların 'Birliğin 50 yıl sonra da değişmeyeceğine inandığını' gösterdi. Fransa, Almanya, İtalya, Britanya ve İspanya'da yapılan ankete göre, Avrupalıların çoğu Birliğin 50 yıl sonra da ayakta kalacağına inanıyor. Bu oran AB anayasasını reddeden Fransa'da yüzde 85'e ulaşırken, Britanya'da yüzde 62 çıktı. Çoğu Avrupalı da, AB'nin federasyona dönüşeceğine inanmıyor. Federasyonu olası gören Almanların oranı yüzde 40. AB halklarının ezici çoğunluğu, avronun da ortak para birimi kalacağı fikrinde. Ancak sterlin kullanan Britanya'da, halkın yüzde 19'u 'her ülkenin kendi parasına döneceği'ni düşünüyor.
Türkiye'nin üyeliğine en şüpheci yaklaşan ülkelerse Fransa ve İspanya. Fransızların sadece yüzde 38'i, İspanyolların yüzde 36'sı, Türkiye'nin AB'ye katılacağına inanıyor. Bu oran, Britanya ve Almanya'da yüzde 46. Çoğu Avrupalı, 50 yıl sonra AB sınırlarının genişlemiş olacağı fikrinde. Hatta İtalyanların yüzde 50'si ve İspanyolların yüzde 49'u, '2057'de AB sınırlarının Rusya'yı da kapsayacağını' düşünüyor. Ankete göre, 2057'de Avrupa'da hâkim din Hıristiyanlık olacak. İtalyan, İspanyol ve Almanların çoğu buna inanırken, Fransızların oranı yüzde 34. Yüzde 22'i ise Avrupa'da İslam'ın hakim olacağı fikrinde. Britanya'da da buna yakın oranlar çıktı.
Merkel: Avrupa ordusu kurulsun
AB Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel de, Bild'e demecinde Avrupalıların birliğin federasyona dönüşmeyeceği inancını paylaştı. 50. yıl vesilesiyle 27 üyeyle 'Berlin Deklarasyonu' yayımlama hazırlığındaki Merkel, "50 yıl sonra federal Avrupa devletini beklemiyorum. Ulus-devletleri sürdüreceğiz. Avrupa'daki modelimiz dengeye dayanıyor" dedi. Merkel, "Ortak Avrupa ordusu kurulması ihtiyacı var" çıkışını yaptı.
Deklarasyon taslağında ise adaylara atıf yapılmazken, genişlemeye 'AB açık yaşamayı sürdürecek' ifadesiyle dolaylı değinildi.