AB Başkanı şair-filozof mu olacak?

AB Başkanı şair-filozof mu olacak?
AB Başkanı şair-filozof mu olacak?

Van Rompuy, güçlü liderliğiyle değil de uzlaştırıcı kimliğiyle öne çıkıyor. FOTOĞRAF: REUTERS

AB 19 Kasım'da başkan ve dışişleri bakanını belirleyecek. Alman-Fransız desteğiyle en öne çıkan aday olan Belçika Başbakanı Van Rompuy Japon haiku şiirleri ve felsefe kitaplarıyla tanınıyor. Ama sağ-sol, kuzey-güney, kadın-erkek dengesi gözetileceğinden, tercih yapmak çok zor olacak

STOCKHOLM - AB Anayasası’nı ikame edecek Lizbon Anlaşması’nın onay sürecinin tamamlanmasıyla sıra ilk AB Başkanı (AB konseyi daimi başkanı), Dışişleri Bakanı (dış ilişkiler yüksel temsilcisi) ve Konsey Genel Sekreteri’ni belirlemeye geldi. 27 üye ülke liderleri 19 Kasım’da Brüksel’de toplanıp AB’yi tüm dünyada temsil edecek yüzleri seçecek.
AB’nin motor güçleri Fransa ile Almanya’nın desteklememesi sebebiyle Başkan seçilme şansını yitirmiş gözüken eski Britanya Başbakanı Tony Blair bir yana, en önde gelen adaylar Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, Hollanda Başbakanı Peter Balkenende, Letonya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker. Gözlüklü Balkenende’nin ‘Harry Potter’ lakabına karşı Von Rompuy da filozofluğu ve Japon tarzı haiku şiirleriyle tanınıyor! Dışişleri için adı geçenlerden Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband bu makamı kesin dille redederken, İtalya’nın eski sosyalist Başbakanı Massimo D’Alema’nın komünizm korkusunu hala atlatamamış Doğu Avrupalıların desteğini alması zor gözüküyor.
AB Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Fredrik Reinfeldt, zirveye sunulacak adayları belirlemek için diğer 26 üye ülkenin liderleriyle ilk tur görüşmede uzlaşma sağlayamadığını, ikinci turun ardından listenin netleşmesini umduğunu söyledi. “Liderler açık olan görevlerden çok daha fazla sayıda isim sunuyor. Hatta bazı ülkeler birden fazla aday teklif ediyor, böylece liste uzayıp gidiyor” diye yakınan Reinfeldt, meseleyi “Sağ-sol siyasi figürler, Kuzey-Güney Avrupa, büyük-küçük ülkeler, kadınlarla erkekler arasındaki dengenin gözetilmesi pek çokları için önem arz ediyor. Bütün kriterleri karşılamak çok zor” diye açıkladı. Fransa ile Almanya’nın baskısını gizlemeyen İsveç Başbakanı, zirvede çoğunluk oyuna başvurabileceğini belirtti.

AB troykası için haiku yazmış
AB Başkanlığı için Blair’e sırtını dönen Almanya ile Fransa, Van Rompuy’a göz kırpmış gözüküyor. Dikkatli bir müzakereci olarak bilinen Belçika liderine, ABD, Çin ve Rusya gibi küresel aktörlerin karşısında AB’yi temsil edecek ‘güçlü başkan’ vizyonu yerine ‘kolaylaştırıcı’ ve ‘uzlaştırıcı’ rolü biçiliyor. Japonya’nın 5, 7, 5 heceli üç dizeden oluşan haiku tarzıyla şiirler de yazan Van Rompuy, cumartesi günü bir Flaman gazetesi için ‘Serpintiler sıcaklık bekler/Buharlaşabilsinler diye/Su bulutlaşır’  diye döktürdü. Van Rompuy, 18 ay boyunca AB bakanlar toplantılarını idare edecek Belçika-Macaristan-İspanya troykasını da ‘Üç dalga yuvarlanıyor/Birlikte limanda/Troyka’nın yurdunda’ diye selamladı.
Alman haber ajansı DPA, Hıristiyan Demokrat Flaman liderin AB başkanı olup olamayacağı sorusuna ‘Kimbilir’ yanıtı eşliğinde bir sonraki haikuyu yazdı: ‘Kim başkanı/Avrupa kulübünün?/Herman van Rompuy’. Felsefeyle de ilgilenen Van Rompuy, 1990’da ‘Hıristiyan Alemi: Bir Modern Düşünce’ ve 2007’de ‘Hikmet Arayışı’ kitaplarını çıkarmıştı. 

Merkel’den Paris’te bir ilk
1. Dünya Savaşı’nın birbirini boğazlamış iki ülkesi, savaşın sonunu getiren ateşkesin 91. yıldönümünü kutlamalarında bir ilke imza attı. Dün Angela Merkel, Paris’teki ateşkes törenine katılan ilk Alman Başbakanı oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Merkel, bir daha asla savaşmama sözü verdi.  (Dış Haberler)