AB gücü hadım edildi


Kadın askerler istedi

AB'nin 18 muharebe gücünden biri olan İskandinav Muharebe Grubu'nun armasındaki aslanın cinsel organı kesildi.

LONDRA - AB'nin pek gururlandığı 18 muharebe gücünden biri olan İskandinav Muharebe Grubu (Nordic Battlegroup-NBG), artık sloganındaki gibi 'Ad Omnia Paratus' yani 'Her yerde her şeye hazır' değil. Zira kadın askerlerin talebiyle armadaki erkek aslan hadım edildi.
NBG'nin armasında bir elinde kılıç, diğer elinde zeytin dalı olan aslanın hayaları, birlikteki İsveçli kadın askerlerin itirazı üzerine kesildi. Teknik olarak hâlâ azgın bir aslanı olsa da, dijital ortamda operasyon geçiren İskandinav arması, artık 'Her yerde her şeye hazırım' mesajı veremeyecek. İsveçli kadın askerler, 'Erkek aslan bizi temsil etmiyor, cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor' diye protesto edip, meseleyi Avrupa Adalet Divanı'na götürmüştü. Bunun üzerine İsveç Ordusu Gelenek Komisyonu'ndan Christian Braunstein, "Bilgisayar yardımıyla aslanın penisini kesmek zorunda kaldık" dedi.
Amerikan askerlerinin diline düştü
2008'te operasyonel hale gelecek, acil müdahale gücü niteliğindeki 2 bin 800 kişilik NBG'ye merkezinin bulunduğu İsveç 2 bin askerle katkıda bulunurken, diğer askerler Finlandiya, Norveç, Estonya ve İrlanda'dan geliyor. NBG üyeleri bu operasyonun kendilerine uğur getirmeyeceğini düşünürken, hadım edilmiş aslan rakip birliklerin diline çabuk düştü. Amerikan askeri blogu 'Hadım edilmiş asker: Avrupa savunma politikasının mükemmel sembolü' diyerek alay etti. En fazla siniri bozulan ise armayı tasarlayan Ulusal Arşivler'den Vladimir Sagerlund oldu. İsveç gazetesi Göteborgs-Posten'e konuşan Sagerlund, "Aslanlı arma, el değmemiş cinsel organıyla güçlü ve görkemli bir figürdür. Üzerinde oynanmış bir resmi onaylayamam. Ordu armacılık konusunda cahil. Cinsel organları olmayan aslan arması, kraliyet ailesine ihanet edenlere verilir" diye çıkıştı. (The Times)