AB ile Karzai sahte oy kavgasında

AB ile Karzai sahte oy kavgasında
AB ile Karzai sahte oy kavgasında

Batı, Karzai?nin zaferine gölge düşürmekte kararlı.

KÂBİL - Afganistan’da 20 Ağustos’taki başkanlık seçimine hile karıştığı iddiaları ayyuka çıkarken ilk turda ipi göğüsleyen Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Batı arasında sahte oy kavgası kızışıyor.
Bağımsız Seçim Komisyonu dün katılımın yüzde 38.7 olduğu seçimde Karzai’nin rakibi Abdullah Abdullah’ı yüzde 27.7’ye karşı yüzde 54.6 ile yendiğini açıklarken öncesinde AB gözlemci misyonu, 5.8 milyon oy saydığını, oylardan 1.5 milyonunun sahte olabileceğini, bunların 1.1 milyonunun Karzai’den, 300 bininin ise Abdullah’tan yana kullanıldığını duyurdu. Bu her dört seçmenden birinin oyunun sahte olabileceğine işaret ediyor. 
AB misyonunun başkan yardımcısı Dimitra Ioannou, hesaplarını seçim komisyonunun koyduğu hile parametrelerine göre yaptıklarını, yüzde 100 katılım olan veya oyların yüzde 90’ından fazlasının bir adaya çıktığı seçim merkezlerinin üzerinde durduklarını belirtti. Ancak hükümete bağlı seçim komisyonu sadece 600 seçim merkezini şaibeli belirleyip 350 bin oyla ilgili soruşturma açmıştı. BM bağlantılı ve üyelerinin çoğunu Batılıların oluşturduğu seçim şikayetleri komisyonu ise 2 bin 500’ten fazla seçim merkezinde yeniden sayım talimatı vermişti. AB’nin baş gözlemcisi Philippe Morillon ise şikâyet komisyonunun işini yapmasına izin verilmesini isterken “Yeni başkanınızı biz seçmeyeceğiz ama yoğun hile çabalarında suç ortağı olmak istemiyoruz” dedi. Karzai’nin ekibi ise AB misyonunu ‘taraflı, sorumsuz ve Afgan anayasasına aykırı açıklama yapmakla’ suçlayıp ‘Yasal sonuç elde etmenin tek yolu yasal kurumların süreci tamamlamasına izin vermek ve onların işlerine müdahaleden sakınmaktır’ diye çıkıştı. 

‘Afganistan Obama’nın Vietnam’ı olur mu?’
 ABD hile iddiaları araştırılmadan sonuç açıklanmaması uyarısı yapmışken Karzai’ye yönelik baskılara ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen’ın “Afganistan’da yönetim eksikliğinden kaynaklanan tehdit Taliban tehdidine eşdeğer” sözü tuz biber ekti. Senato’ya hitabında takviye asker talep eden Mullen, hükümetin meşruiyet eksikliğinin her düzeyde hissedildiğini, bunun Taliban’ın hâkimiyeti tekrar ele geçirmesinde kilit etken olduğunu öne sürdü. NYT ile CNBC’ye demeç veren ABD Başkanı Barack Obama ise Vietnam savaşı yüzünden başkanlıktan olan Lyndon Johnson’ın kaderini paylaşma endişesi taşıyıp taşımadığı sorusunu “Tarihten ders çıkarmak gerek, ama her dönem farklıdır. Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. O yüzden Afganistan, Vietnam değildir” diye geçiştirdi.  (afp, aa)