AB İsrail savunusundan çark ediyor

AB İsrail savunusundan çark ediyor
AB İsrail savunusundan çark ediyor

İtalya?nın Roma kentinde İsrail protesto edilirken, genç bir kız ?Seninleyiz Gazze? pankartı açtı. Avrupa?da 30?a yakın şehirde gösteriler vardı. FOTOĞRAF: AFP

İsrail'e Batı desteği kara harekâtıyla tersine dönüyor . 'İsrail'in tavrı savunma amaçlı' diyen AB dönem başkanı Çekya çark etti. Fransa, Norveç, İsveç'ten sert kınama ve ateşkes çağrıları geldi

LONDRA/BRÜKSEL/PARİS - İsrail’in Gazze harekâtının ikinci haftasında kara birlikleriyle sınırlı işgale kalkışması, ‘uyuyan Batı’yı’ irkiltti. İsrail’in geçen hafta ‘kaale aldığımız ülkeler bizi destekliyor’ tavrına karşılık Batı’dan dün kara harekâtının sona erdirilmesi ve ateşkes çağrıları yağdı. En çarpıcı ‘çark ediş’ ise İsrail’in kara harekâtını ‘kendini savunma amaçlı’ diye nitelemiş yeni AB dönem başkanı Çekya’dan geldi.
Çekya Başbakanı Mirek Topolanek’in sözcüsü, Jiri Frantisek Potuznik önceki gün İsrail tanklarının Gazze’ye girişini ‘saldırı değil savunma amaçlı’ gördüklerini söylemişti. Düzeltme dün Çekya Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg’den geldi. Sözcünün yanlış anlaşıldığını belirten Schwarzenberg, “Devletin kendini savunma yönündeki tartışmasız hakkı bile büyük ölçüde sivilleri etkileyecek davranışları meşrulaştırmaz” açıklaması yaptı. Potuznik de açıklamasının ‘kişisel bir hata’ olduğunu söyleyip özür diledi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, ülkesinin ‘Gazze’den atılan roketleri ve İsrail’in  kara saldırısını da kınadığının’ altını çizip, “Fransa, Gazze’ye yönelik kara saldırısını kınıyor ve tehlikeli askeri tırmanışın uluslararası toplumun ateşkesi sağlamak için sarf ettiği çabaları zora soktuğunu düşünüyor” dedi.

İsveç ve Norveç sert çıktı
 Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband da “İsrail’in kara harekâtı, ateşkesin aciliyetini kanıtlıyor” derken, Başbakan Gordon Brown BBC’ye “Bu çok tehlikeli bir an. Bence dünyadaki herkes derin kaygılar taşıyor” deyip ekledi: “Yapmamız gereken, acil ateşkes için her zamankinden fazla çalışmak” uyarısı yaptı. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İsrail’in hava bombardımanında umduğunu bulamadığını söyleyip “Bu başarısızlıktan sonra siyasi çözüm arayışına girişmek yerine çatışmayı kara saldırısıyla dramatik biçimde yoğunlaştırmayı seçtiler. Bunun çözümü güçleştireceği açıktır” çıkışı yaptı. Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere büyük sivil kaybı yaratan bir savaşla aralarına mesafe koyduklarına dikkat çekip şöyle dedi: “Sivillerin kendilerini savunamayacağı kapsamlı kara operasyonu başlatıldı. Bu çatışmaya askeri çözüm yoktur. Bu savaşların tek kurbanı vardır: İki taraftan da sivil nüfus.”  
Avrupa Komisyonu Filistinlilere fazladan 3 milyon avro yardım açıkladı.  AB İnsani Yardım yetkilisi Louis Michel “1.5 milyon insan Belçika’nın yüzde birinden biraz fazla bir alana sıkışmış durumda. Yaşamak  için sadece dışarıdan yardımlara güvenebilirler ve her gün durum daha çaresiz bir hal alıyor” uyarısında bulundu. İsrail hükümet sözcüsü ise dün yeniden uluslararası toplumun İsrail’in Gazze’ye niye saldırı başlattığını anladığını savundu. 

‘Gazze İsrail’e mezar olacak’
 İran’da Meclis Başkanı Ali Laricani, “Gazze İsrail’e mezar olacak” tehdidi savurdu. İran Devrim Muhafızları komutanlarından Bekirzade, İslam ülkelerine “İsrail’e destek veren ülkelere petrolü keselim” çağrısı yaptı. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakereci Said Celili, Gazze’deki durumu görüşmek üzere Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile Lübnan’da bir araya geldi. İkilinin ‘saldırıları sona erdirmenin yollarını görüştüğü’ açıklandı.  (Dış Haberler)