AB ısrarla 'İran'a karışırız' fikrinde

AB ısrarla 'İran'a karışırız' fikrinde
AB ısrarla 'İran'a karışırız' fikrinde

ABliderleri ekonomi ve Lizbon anlaşması odaklı zirvede İran bildirisi yayımlama fırsatını da buldu. FOTOĞRAF: afp

AB İran'ın 'içişlerimize karışma' tepkisine ortak bildiri ile yanıt verdi. Brown 'Dünya İran'ı izliyor', Sarko, 'Kınayacaksak kınarız' derken; Kanada, 'İşimiz demokrasi yaymak' tepkisi koydu

BRÜKSEL - AB İran’ın ‘içişlerimize karışmayın’ uyarısına aldırmadan dün seçim sonrası yaşananları eleştirmekten geri durmadı. Özellikle dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in muhalefete protesto gösterilerine son verme çağrısını eleştiren 27 ülkenin lideri yayınladıkları ortak açıklamayla “İranlı yetkililer tüm İranlıların ifade özgürlüğüne saygı göstermeli, gösterileri güç kullanarak bastırmaktan kaçınmalı’ vurgusu yaptı.

Londra açıklama istedi
Hamaney’in Batı’yı İran’ın içişlerine karışmakla suçlarken özel olarak Britanya’yı ‘sinsi’ etiketiyle anması üzerine dün Britanya Dışişleri Londra’daki İran büyükelçisi Resul  Mohavedyan’ı çağırıp açıklama talep etti. Başbakan Gordon Brown da zirvede “İnanıyorum ki baskı, şiddetin kınanması, özgür medyanın işini yapmasının engellenmesine karşı insan haklarından söz etmek hakkımız. Konuşan tek ülke biz değiliz. Seçiminin adil olduğunu dünyaya göstermek İran’a düşer” deyip ekledi: “Tüm dünya İran’ı izliyor.” Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran’ı ‘geri dönülmez noktaya gitmemesi’ için uyarıp şöyle dedi: “Yabancıların İran seçimlerine karıştığı izlenimi vermek istemiyiz. Ama sonuçların anlaşılmazlığı karşısında suskun bir Avrupa, değerlerimizi temsil etmez. Hep İran’la diyalog istedim ama kınayacağımız zaman kınarız.” Almanya Başbakanı Angela Merkel de Hamaney’in konuşmasının ‘hayalkırıcı’ olduğunu söyledi. En sert çıkış ise Kanada’dan. Sağcı Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon İran’ın içişlerine karışılmaması uyarısını reddedip, “Yaşananlardan sonra bunu yapamayız ve yapmayacağız. Demokrasiyi yaymaya devam edeceğiz ve İran’a insan hakları konusunda meydan okumaya devam edeceğiz” dedi. 

Fransız aydınları eylemde
Öte yandan aralarında filozof Bernard Henri-Levy, yazar Marek Halter, eski kültür bakanı ve sosyalist vekil Jack Lang’in de yer aldığı önde gelen bir grup Fransız aydını dün İran cumhurbaşkanlığı seçiminin soruşturulması talebiyle Eiffel Kulesi’nin önünde gösteri düzenledi. Gösteride dünya liderleri seçime karşı tavır almaya çağırıldı. 

Davutoğlu: Demokratik  seçim
Irak’la ilgili toplantılara katılmak üzere BM’nin merkezinin bulunduğu New York’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise ‘İran’ın içişlerine katiyetle karışmama’ tavrını koydu. İran’da seçim öncesi demokratik bakımdan son derece açık bir tartışma ortamı bulunduğu, ardından da çok adaylı bir seçim yapıldığını anımsatan Davutoğlu, “İran’da seçimlere katılımın bu kadar yüksek olması olumlu bir gelişme. Biz bu meseleyi İran’ın iç meselesi olarak görüyoruz ve ümit ediyoruz ki en doğru kararı İran halkı, yetkili mercileri verecektir” dedi. (afp, ap, Reuters, aa)