AB: Kalifiye göçmene mavi kart verelim

ABD'nin yeşil kartına özenen AB, kalifiye göçmenleri cezbetmek için mavi karta geçmeyi tartışıyor. Avrupa Komisyonu, ABD'yle ekonomik rekabet amacıyla, 20 yıl içinde Asya ve...

BRÜKSEL - ABD'nin yeşil kartına özenen AB, kalifiye göçmenleri cezbetmek için mavi karta geçmeyi tartışıyor. Avrupa Komisyonu, ABD'yle ekonomik rekabet amacıyla, 20 yıl içinde Asya ve Afrika'dan gelecek 20 milyon kalifiye göçmene mavi kart çıkarmayı planladığını duyurdu.
Adaletten sorumlu komiser Franco Frattini, 'Mavi AB İşçi Kartı' önerisini 23 Ekim'de sunacaklarını açıkladı. ABD'ye giden göçmenlerin yüzde 55'i kalifiyeyken AB'de bu oranın yüzde 5'te kaldığını belirten Frattini, belli alanlarda açığı kapatacak göçmenleri cezbetmek istediklerini belirtti. Adını sarı yıldızlı mavi renkli AB bayrağından alan mavi kart, üçüncü ülke vatandaşlarına bir dizi hak öngörüyor: AB'ye kolaylıkla girebilecekler, başta iki yıl kalabilecekler, isterlerse uzatabilecek, beş yıl sonra kalıcı ikamet statüsü alabilecekler. Sonra ikinci bir üye ülkede belli şartlarda çalışabilecekler. Ancak Almanya'da tüm siyasi partiler öneriye büyük tepki göstererek, öneriyi adeta şimdiden öldürmüş oldu. (afp, Spiegel)