AB Kosova'nın da bölünmesini önerdi

Rus vetosu yüzünden BM Güvenlik Konseyi'nden dönen Kosova'nın bağımsızlık planıyla ilgili Belgrad ve Priştine arasında uzlaşıyı hedef alan yeni bir süreç başlarken, AB ilk kez Kosova'nın da Arnavut ve Sırp bölgesi olarak bölünmesinden bahsetti.

PRİŞTİNE - Rus vetosu yüzünden BM Güvenlik Konseyi'nden dönen Kosova'nın bağımsızlık planıyla ilgili Belgrad ve Priştine arasında uzlaşıyı hedef alan yeni bir süreç başlarken, AB ilk kez Kosova'nın da Arnavut ve Sırp bölgesi olarak bölünmesinden bahsetti.
Eski Yugoslavya'nın parçalanması sürecinin mirası olan Kosova sorununda gelinen noktada, Rusya-ABD-AB troykasındaki Alman diplomat Wolfgang Ischinger, Kosova'nın geleceğiyle ilgili kilidi açacaksa bölünmesinin kabul edilebileceğini dile getiren ilk AB yetkilisi oldu. "Troykanın prensibi hedefe varmak için iki tarafın uzlaşmasını sağlamaktır. Bu bütün seçenekleri kapsıyor" diyen AB elçisi, 'Kosova'nın bölünmesi dahil mi' sorusuna "Eğer taraflar bunu istiyorsa" yanıtını verdi. Ischinger "Anlaşma sağlanmazsa AB kapısı kapanacaktır" ifadeleriyle de AB'ye katılmayı ana hedef olarak belirleyen Sırbistan ve Kosova liderlerine gözdağı verdi.
Belgrad İvar Nehri boyunca bölünmeye razı
Belgrad ve Priştina'da ilk raund görüşmelerin ardından dile getirilen bu sözler, önceki görüşmelerde hep bir bütün olarak tutulmak istenen bölgenin kaderiyle ilgili politika değişikliğine işaret ediyor. Kosova Başbakanı Agim Çeku'nun ilk tepkisi, "Mevcut sınırlar üzerinde tam bağımsızlık istiyoruz" oldu. Belgrad'daki etkin çevreler, Kosova'nın İvar Nehri boyunca bölünmesini öneriyordu. Ancak Arnavut liderler ve nehrin güneyinde yaşayan Sırplar buna karşı. Öneriye göre Sırpların tarihi öneme sahip Prizren, Gıraçanitza, Peç ve Deçane'deki manastır ve kiliseler Arnavut tarafında kalıyor. Bölgenin ana kenti Mitrovitza'nın kuzeyinin Sırplara verilmesi ise önerinin Priştine'de kabul şansını azaltıyor. Sırplar 2.1 milyonluk Kosova nüfusunun yüzde 10'unu oluşturuyor. Kopacak bölümde ise 100 bin Sırp yaşıyor. Kosova'nın bölünmesinin Boşnak, Sırp ve Hırvatların bir arada tutulduğu Bosna-Hersek'te de bölünmeyi tetiklemesinden korkuluyor. Benzer bir risk Sırbistan'ın güneyinde Arnavutların yaşadığı Preşova Vadisi için de geçerli. (bbc, ap)