AB, Kuzey Irak için uyaracak

Türkiye-AB arasındaki üyelik sürecinin önemli mekanizması 'Troyka' toplantısı bugün Ankara'da yapılırken, AB'nin 'PKK nedeniyle Irak'a askeri operasyonda bulunmayın' mesajı vermesi bekleniyor.

ANKARA - Türkiye-AB arasındaki üyelik sürecinin önemli mekanizması 'Troyka' toplantısı bugün Ankara'da yapılırken, AB'nin 'PKK nedeniyle Irak'a askeri operasyonda bulunmayın' mesajı vermesi bekleniyor.
Türk tarafında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Başmüzakereci Ali Babacan'ın, AB tarafında Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeir'ın sonraki dönem başkanı Portekiz'in Dışişleri Sekreteri Joao Cravinho'nun ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in yer alacağı toplantı öncesi AB kaynakları bu konudaki kaygılarını aktardı. Ankara'nın kaygılarını paylaştıklarını yineleyen kaynaklar, "Sınır ötesi operasyona sıcak bakılmıyor. Irak'ın toprak bütünlüğü ve durumun daha da karmaşıklaşmaması için bu şart" görüşünü iletti.
AB heyetinin Türkiye'deki reform sürecine TSK'nın siyaset üzerindeki etkisini 27 Nisan muhtırasına dair eleştiriler eşliğinde ortak basın toplantısında dışa vurma olasılığı ise Dışişleri Bakanlığı'nı kaygılandırdı. Bu yüzden Dışişleri'nin AB yetkililerine gayriresmi olarak 'Hassas bir dönemden geçiliyor. İç politika değerlendirmelerinde hassasiyet bekliyoruz' mesajı vereceği öğrenildi.