AB, madeni avroların üzerindeki haritadan Türkiye'yi sildi

Bir garip harita

AB, üyelik müzakereleri yürüttüğü Türkiye'yi, yeni basılan madeni avroların üzerindeki Avrupa haritasından çıkardı. Haritada Kıbrıs, Girit'in yanı başına yerleştirildi. Avrupa Parlamentosu'nun iki İtalyan vekili öfkelendi: "Diktatörlükler var, Türkiye yok." Financial Times da AB'yle alay etti: "Keşke Türkiye'yi kaldırmayı başarmak böyle kolay olsa."

BRÜKSEL - AB, üyelik müzakereleri yürüttüğü Türkiye'yi, yeni basılan madeni avroların üzerindeki Avrupa haritasından çıkardı. Avrupa Komisyonu, 2004'te yeni üyelerin katılımı üzerine değiştirilmesine karar verilen madeni avrolar için yapılan yeni tasarımda, Türkiye'nin haritadan çıkarıldığını kabul etti. Haziranda Liberation ve dün Financial Times'ın (FT) gündeme getirdiği değişikliği, ekonomi-para işlerinden sorumlu komisyon üyesi Joaquin Almunia'nın sözcüsü Amelia Torres doğruladı.
Aslında komisyon, 2008'te piyasaya sürülecek yeni madeni avrolar için üye devletlere Hazar Denizi'ne kadar uzanan ve Türkiye'nin de yer aldığı bir tasarım önerdi. Ancak AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi'nin (ECOFIN) 7 Haziran 2005'teki toplantısında, öneri reddedilip Türkiye'nin bulunmadığı ve Kıbrıs'ın da Türkiye'nin altındaki yerinden yüzlerce km batıya, Girit'in yanına yerleştirildiği tasarım kabul edildi. Ama yeni tasarımda 27 üyenin yanı sıra Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya gibi AB adayı bile olmayan ülkelerin bulunduğu belirtiliyor.
Dün Torre, ECOFIN toplantısında yeni madeni avrolar için komisyonun sunduğu tasarımın değiştirildiğini kabul etti. Türkiye'nin çıkarılması ve Kıbrıs'ın yerinin değiştirilmesi konusunda yorum yapmayan Torres, sadece "Buradaki temel fikir küçük bir madeni para üzerinde tüm Avrupa'nın temsil edilmesi değil. Geçmişte nasıl olduysa, AB'ye yeni üyeler katıldığında tasarım değişir" dedi. Sözcü, 2008 başında avroya geçecek Kıbrıs ve Malta'da avroların yeni tasarımla sürüleceğini ekledi.
'Sömürgeci tarzı'
Olay, Avrupa Parlamentosu'nun iki İtalyan vekili Marco Cappato ve Marco Pannella'nın yeni tasarımı ele geçirmesiyle ortaya çıkmıştı. Komisyona bu konuda soru önergesi veren Cappato ve Pannella "Konsey Türkiye'yi avronun yeni yüzünden kasten ve gizlice silmiş. Tasarımda, Beyaz Rusya gibi bir diktatörlük gösterilirken, üyelik müzakerelerinin yürütüldüğü Türkiye gibi bir demokrasinin silinmesine kızgınız" açıklaması yapmıştı.
FT de tasarımı 'sömürgeci tarzda' diye niteleyip şu yorumu yaptı: 'Keşke Türkiye'nin ortadan kaybolmasını sağlamak bu kadar kolay olsaydı. AB, pek çok üyesinin katılmaya davet ettiği için pişmanlık duyduğu bu Müslüman ülkeyi, yeni madeni avrodaki haritadan siliverdi.'
'Sarko'dan Türkiye için iki farklı dil'
Öte yandan Türkiye'nin AB üyeliğine muhalif Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 'yeni üyeliklerin referanduma sunulmasına' dair 88. anayasa maddesini değiştirme yoluna gitmesi Paris'i karıştırdı. Liberation, 'Türkiye için iki farklı dil' başlıklı haberinde şu yorumu yaptı: "Sarkozy 'Türkiye'nin AB'de yeri yok' derken, hükümeti referandum şartını kaldırıyor. Türkiye'nin üyeliğini kolaylaştırma amaçlı manevra yapılıyor. Bu, hesaplanmış bir operasyon mu?' 88. maddenin değiştirilmesine karşı çıkan partilerin başını çeken aşırı sağcı Ulusal Cephe de Sarko'yu yalancılıkla suçlayıp uzun burunlu bir cumhurbaşkanı karikatürü kullanarak Türkiye'ye karşı imza kampanyası başlattı. (aa, FT)