AB raporu: 2008 Kafkas savaşını Gürcistan çıkardı

Beklenen AB raporu açıklandı: 2008'de Tiflis'in Güney Osetya'ya güç kullanması gayrimeşruydu. Öncesinde Rusya saldırmamıştı

BRÜKSEL - Ağustos 2008’de Gürcü güçlerinin Güney Osetya’ya girmesine Rusya’nın yanıt vermesiyle Kafkasya’da kopan savaşa dair AB’nin merakla beklenen raporu dün nihayet taraflara sunuldu. AB’nin Tiflis destekçiliğine karşın, savaşı Gürcistan’ın çıkardığına dair saptamalar içeren rapor, Rusya’yı orantısız misillemeyle suçluyor.
İsviçreli diplomat Heidi Tagliavini’nin başkanlığında 19 kişilik heyetin hazırladığı 1200 sayfalık raporda, beş gün süren savaşı Gürcistan’ın Shinval’i top ateşine tutarak çıkardığı ama Rusya’nın da çatışma öncesi bölgede gerilimi artıran davranışlar sergilediği sıralandı. Moskova’nın Tiflis’ten bağımsızlık ilan etmiy Güney Osetya ve Abhazya vatandaşlarına Rus pasaportu dağıtması gerilim taktiklerinden biri olarak sunuldu.
Gürcü lider Mihail Saakaşvili’nin Rus işgaline yanıt olarak G. Osetya’ya girdikleri iddiası reddedildi: ‘Tiflis’in G. Osetya‘da güç kullanması uluslararası hukuka göre meşru muydu? Meşru değildi. Çatışma Tiflis’in yoğun top ateşiyle başladı. Daha sonra Rusya’nın G. Osetya’yı ilhak için bölgeye asker sevk etmesine yanıt verdiklerini iddia ettiler. Ama bu savı destekleyecek delil yok. Gürcü operasyonu öncesi Rus saldırısı olmadı.’  (Dış Haberler)