AB Tahran'la temasta kalacak

İran ile AB geçen temmuzda çöken nükleer müzakerelere yeniden başlamayı hedefleyen hazırlık görüşmelerine devam kararı aldı.

ANKARA - İran ile AB geçen temmuzda çöken nükleer müzakerelere yeniden başlamayı hedefleyen hazırlık görüşmelerine devam kararı aldı. Türkiye'nin arabuluculuğunda önceki gün ve dün Ankara'da buluşan İran'ın Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ile AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana'nın 'ortak görüş oluşturma yolunda ilerleme kaydettiği' ve iki hafta içinde yeniden görüşeceği açıklandı.
Bu gelişme, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya'nın müzakerelere başlamak için İran'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurması şartından taviz verdiği iddiasının ardından geldi. Önceki akşam çalışma yemeğinde görüşen Solana ile Laricani, dün de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Basın toplantısında Gül'ün "Hoşgörüyle hareket edin" diyerek Mevlana kitabı hediye etmesi sonrası söz Solana ile Laricani'ye düştü. AB ile bazı alanlarda 'ortak görüş oluştuğunu' aktarıp hukuka uygun davranmanın gereğini vurgulayan İranlı yetkili, anlaşma için zaman gerektiğini belirtti. Laricani, CNN Türk'e demecinde ise uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınmasını 'vahiy' ya da 'kutsal emir' gibi görmediklerini belirtip, nükleer programın saydamlığını belirginleştirmeye çalışacaklarını vurguladı. İlerleme sağladıklarını kaydeden Solana da "Tabii ki mucize olmadı ama görüşmeler sürecek" dedi.
'Türkleri daha fazla rahatsız edemeyiz'
Ankara'da gayriresmi buluşmanın dahi önemli olduğunu belirten AB yetkilisi, karşılıklı anlayışın artırıldığını vurguladı. Solana, sonraki görüşmenin yeri sorulunca "Türkiye çok güzel ama halkı fazla rahatsız etmek istemeyiz" yanıtını verdi. BM'nin son yaptırım kararında İran'a uranyum zenginleştirmeyi durdurması için bir ay süre tanımışken, müzakerelere başlamak için Tahran'ın moratoryum ilan etmesi formülü gündemde.