'AB Türkiye karşısında toy kaldı'

'AB Türkiye karşısında toy kaldı'
'AB Türkiye karşısında toy kaldı'

Makedonya?da ABsevinci Avrupa Komisyonu önceki gün Makedonya?ya müzakere tarihi verilmesini tavsiye edince Üsküp bayram yerine döndü. Sokağa dökülen Makedonlar ABbayraklarını öperken, hükümet de çok memnun. FOTOĞRAF: AP

Rehn, Türkiye'nin İlerleme Raporu'nu Avrupa Parlamentosu'na anlatırken, 'Rumlara limanların açılması için mühlet yıl sonu değil' deyince, vekillerin 'Türkiye AB'yi takmıyor, AB Türkiye karşısında toy kaldı' eleştirileriyle karşılaştı. Rehn de Kıbrıslı Türklere yönelik tutmadıkları vaatleri anımsattı

BRÜKSEL - Türkiye’nin İlerleme Raporu’nu açıklayan Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Yönetimi’ne açması için son mühletin bu yıl sonu olmadığını söyledi. Müzakere başlıklarının bir kısmının bazı üyelerin vetosu altında olduğunu hatırlatıp açılabilecek başlıkların tükenebileceği uyarısı yapan Rehn, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) ‘AB Türkiye karşısında toy kaldı’ eleştirisine uğradı. 

‘Virgüllü kelimeler...’
AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda konuşan Rehn, Aralık 2006’da Rumlara limanlarını açma yükümlülüğüne uymadığı için Türkiye ile müzakerelerdeki 35 başlıktan sekizinin askıya alındığını hatırlatıp şöyle dedi: “2006’daki karar metninde gelecek yıllarda, özellikle 2007, 2008 ve 2009’da Komisyon ve AB Konseyi’nin gelişmeleri gözden geçireceği belirtiliyor. Bu yılları neden belirttik? Çünkü birçok AB üyesinde bu yıllarda seçim yapılacaktı. Fakat 2009 nihai tarih değil, çünkü ‘gelecek yıllarda’ ve ‘2007, 2008 ve 2009’ arasında virgül var.” Finlandiyalı komiser ekledi: “Herkesçe bilinen bir AB üyesi (Fransa), beş başlığın açılmasını sürekli engelliyor. Bir başka üye ülke, diğer bazı başlıkları... Bunlar AB üyelerinin ortak kararıyla değil, (Türkiye ile) ikili sorunlara dayanılarak yapılıyor. Kalan bazı başlıkların da açılış ve kapanış kriterleri var. Şartlar değişmezse gerçekten kısa sürede (açılabilecek) fasıllar tükenecek. Bunu da unutmayalım.”
Rehn’i sert sözlerle eleştiren birçok AP üyesi, ‘AB’nin yıllardır ısrar etmesine rağmen limanlarını açmayan Türkiye’nin AB’yi takmadığını ve AB’nin Türkiye karşısında toy kaldığını, Rehn’in AB’nin değil, Türkiye’nin yanında yer aldığını’ ileri sürdü. Bunun üzerine AB’nin Annan Planı’na ‘Evet’ diyen KKTC’ye söz verdiği Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü hâlâ yerine getirmediği, AB Konseyi’nin 2007’de ‘çalışmalara derhal başlaması’ kararına rağmen bir şey yapmadığını hatırlatan Rehn, “Kıbrıs sorununda resmin tümünü görmeliyiz” dedi. Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan prtokolleri ‘tarihi kilometre taşı’ diye niteleyen Komisyon üyesi, “Bu mesele ciddi akademik çalışmaya dayalı, açık diyalog yoluyla tarihçiler tarafından ele alınmalı. Kalıcı uzlaşmanın tek yöntemi bu” vurgusu yaptı.

Rumen hırsız kavgası
Bu arada Hollanda’da ırkçı ve İslam karşıtı Gert Wilders’in Özgürlük Partisi’nden AP üyesi Barry Madlener, geçen hafta eve dönerken bir Rumen’in kendisini soymaya çalıştığını söyleyip “Romanya’yı neden üye aldınız. Romanya’nın üyeliğinden beri hırsızlık kurbanları sayısı arttı” diye hesap sordu. Madlener, “Kıbrıs’ı işgal eden İslamcı Türkiye karşısında AB güçsüz kaldı” ifadesini kullandı. Rehn de ırkçı vekile Romanya ile müzakerelerin 2004’te Hollanda’nın dönem başkanlığında tamamlandığını hatırlattı. Liberal üye Johannes Cornelis van Baalen de Madlener’e “Ben de Hollandalıyım, ama asla Rumenlerce soyulmadım. Bunu kayıtlara geçirelim” diye çıkıştı. (aa)